Експрес аналіз повітря в приміщенні – це швидкий, бюджетний та надійний спосіб переконатися, що з екологією життєвого простору все в порядку. Та дізнатися, чи треба замовляти дорогі лабораторні аналізи та залучати відповідні служби. У яких випадках варто занепокоїтись та як перевірити стан повітря самостійно – розкажемо далі.

Основні проблеми екології життєвого простору та джерела забруднення повітря у приміщенні

Забруднення повітря у приміщенні можуть спричинити як зовнішні джерела, так і внутрішні.

Перше – це ступінь забруднення повітря навколо будівлі.Джерелом може виступати виробництво, що використовує сполуки на основі ртуті, або розміщення будівлі поблизу звалища (ртутні прилади накопичуються там через нехтування правилами утилізації місцевими мешканцями).

Інше часте джерело проблеми – будматеріали та меблі. Формальдегід виділяється з усіх деревовмістних будівельних матеріалів, в яких для склеювання деревини використовуються смоли та клеї, що виділяють формальдегід. Це, наприклад:

  • плити деревостружкові (ДСП);

  • орієнтовано-стружкові (ОСП, OSB);

  • фанера;

  • ДВП;

  • МДФ;

  • клеєний брус;

  • клеєні меблеві щити та т.п.

А “чорні” виробники, що нелегально продають несертифіковані будматеріали, використовують неякісну сировину з домішками ртуті.

Це – джерела постійного забруднення, що можуть тільки посилитися під впливом одиничних випадків. Розбитого термометра чи недотримання правил гігієни при роботі з пестицидами, наприклад.

Ще одним частим фактором появи формальдегіду в повітрі є процес горіння, особливо у будинках з твердопаливною системою опалювання.

Окрім наявності перерахованих вище факторів на вміст формальдегіду в будинку також впливає безліч фізичних факторів. Тут, зокрема, значну роль відіграє якість та інтенсивність провітрювання приміщення.

Основна небезпека

Формальдегід, як і ртуть, – отруйні летючі речовини. Симптомами отруєння формальдегідними випарами є безпричинне схуднення, загальна слабкість, втрата апетиту, хронічний головний біль, тахікардія, безсоння та ін.

Ртуть, як ми знаємо, ще більш небезпечна:

  • при вдиханні ртутних випарів понад вісімдесят відсотків токсинів потрапляють у мозок, нирки та інші органи, затримуються там та порушують життєво важливі функції організму;

  • речовина викликає серйозні нервові порушення;

  • деякі розлади, що виникають через отруєнням ртуттю, вражають генний апарат та передаються “у спадок”.

Але не треба передчасно впадати в паніку. Нижче ми перерахуємо ситуації, у яких дійсно варто провести аналіз повітря та вжити відповідних заходів.

Коли варто занепокоїтися та зробити аналіз?

Особливу увагу на екологію приміщення, а саме вміст формальдегіду та ртуті в повітрі, слід звернути, у випадках, якщо:

  • Ви придбали та встановили нові меблі (шафи, ліжка, столи і стільці, і т.д.).

  • Пол або меблі недавно були відполіровані або відреставровані.

  • Нещодавно в приміщенні були встановлені вироби з тисненням дерева (такі, зокрема, як «вагонка», ламінат, паркетна дошка).

  • У вас в будинку є відкрите полум'я, на якому спалюється деревина або інше паливо.

  • Ви використовуєте очищувач повітря, який виробляє озон.

  • Хтось курить всередині будинку.

  • Заради енергоощадження ви максимально «ущільнили» будинок;

  • Розбили термометр. Особливо, якщо ртуть потрапила на килим, м'які меблі чи іграшки, текстиль, закотилася у важкодоступні місця. Не була прибрана одразу й рознеслася квартирою.

  • Ви відчуваєте хронічний головний біль, підвищену збудливість, дратівливість, зниження працездатності, швидку стомлюваність, розлад сну, погіршення пам'яті, апатію та виключили інші чинники, що могли спричинити такий стан.

У таких випадках ми рекомендуємо зробити домашній хімічний аналіз повітря та встановити необхідність залучення фахівців.

Як провести аналіз повітря на ртуть

Для моніторингу екологічного стану будь-яких приміщень на вміст ртутних парів та оцінки рівня небезпеки використовують прості тести, адаптовані для домашнього використання.

Наприклад, український виробник високотехнологічних хімічних товарів «YOCHEM», пропонує самоклеючі тест-смужки, просочені реактивами. Смужку треба розмістити на стіні, на висоті до людського зросту. Матеріал поглинає ртуть з повітря, після чого токсини вступають в реакцію з реактивами, а тест-смужка змінює (чи не змінює) колір. Чим більше повітря в приміщенні просочене випарами ртуті, тим сильніше індикатор змінить колір.

За добу порівняйте колір індикаторної тест-смужки зі шкалою в інструкції:

  • якщо колір залишився незмінним – у приміщенні знаходитися безпечно;

  • якщо індикатор отримав жовтий чи коричневий колір – є ознаки небезпеки;

  • помаранчевий вказує на значно завищену концентрацію ртуті, небезпечну для здоров'я;

  • якщо смужка стала червоною – покиньте будівлю якомога скоріше: знаходитися в ньому тривалий час заборонено.

У будь-якому випадку, якщо тест на ртуть виявився позитивним, тобто смужка змінила колір навіть на жовтий, вам треба негайно звернутися до фахівців, провести лабораторні тести й виправляти ситуацію.

Як провести тест на формальдегід

З формальдегідом – аналогічна ситуація. Щоб дізнатися, чи потрібне лабораторне дослідження, можна придбати недорогий домашній тест. Провести якісне виявлення формальдегіду також пропонує українська ТМ YOCHEM.

До мобільного комплекту вітчизняного виробника входять баночка з тестовим порошком), два флакони із рідкими реагентами та інструкція з кольоровою шкалою:

В баночку з тестовим порошком необхідно влити вміст зеленого флакона, ретельно струсити до повного розчинення порошку. Тест готовий до використання.

Флакон тримається у відкритому вигляді протягом 2-х годин (у приміщенні, що аналізується). Протягом цього часу формальдегід буде поглинатися і накопичуватися в тестовому розчині.

Далі треба додати у розчин рідину з червоного флакона, який є проявником. Якщо після цього відбувається кольорова реакція, значить пари формальдегіду у приміщенні є. Для завершення реакції почекайте 15 хвилин.

Порівняйте колір рідини в баночці зі шкалою, що подана в інструкції.