Разом з регулярними поливами, удобрення кімнатної рослини складає базовий, життєво необхідний догляд за нею. При недостатньому догляді рослина в'яне, що проявляється жовтінням листя, скручуванням, загальним ослабленням, рідким цвітінням та млявими пагонами.

Кімнатні рослини, які ростуть в обмеженому обсязі ґрунту в горщиках, потребують постійного підтримання рівня макро- та мікроелементів. Запаси в самому субстраті швидко виснажуються. Першочергове завдання удобрення – компенсувати виснаження ґрунту і підтримувати його поживну цінність на стабільному рівні.

У цій статті ми розглянемо види добрив для кімнатних рослин та правила їх внесення.

Які речовини та коли потрібні кімнатним рослинам

Які поживні речовини необхідні для збагачення ґрунту:

  • Макроелементи. Головні: азот, фосфор і калій, а крім них – кальцій, магній і сірка.

  • Мікроелементи: залізо, бор, цинк, марганець, молібден, мідь і кобальт.

Підгодовують кімнатні рослини найчастіше спеціальними добривами, які за природою свого походження бувають органічними (перепрілий гній, компост, зола та ін.) і неорганічними (мінеральними). Більшість органічних добрив – це постачальники азоту і мікроелементів, крім деревної золи, яка служить джерелом калію і кальцію.

Мінеральні добрива для кімнатних рослин можуть містити як один головний компонент, так і бути комплексними.

Комплексні добрива використовуються системно для підтримання здорового балансу поживних речовин у ґрунті. Монокомпонентні – для екстреного удобрення, необхідного у разі наявних проблем.

Ось ТОП ситуацій, які сигналізують про необхідність внесення добрив:

  • Помічається досить повільний та слабкий розвиток, тривала відсутність цвітіння, потьмяніння листя. У такій ситуації слід використовувати добрива, в яких міститься велика кількість магнію. Грибкові ураження та швидке їх поширення також сигналізують про брак магнію.

  • Якщо грибок уражує не тільки кореневу систему, але і супроводжується повним пожовтінням листя з подальшим опаданням, слід використовувати калійне підживлення.

  • Відсутність повноцінного поступового розвитку, уповільнення росту, млявість і блідість листя, формування нових пагонів і листочків не властиво дрібного розміру – перші ознаки нестачі азоту.

  • Якщо краї листя починають потроху жовтіти по периметру, а в підсумку навіть опадають – потрібне підживлення фосфором.

  • Уповільнення росту, поганий розвиток нових пагонів і цілої кореневої системи, явне опадання і відмирання тільки що сформованих листочків сигналізують про нестачу кальцію.

  • Брак заліза може проявлятися рясним освітленням листя з проявом не властивого жовтого відтінку.

  • Слабке цвітіння, припинення росту кореня сигналізує про дефіцит бору.

  • Здрібнення листа, посвітління верхівки, відмирання нижнього листя говорить про нестачу цинку.

Різні мікроелементи не тільки так чи інакше впливають на розвиток рослини, але й на засвоєння найважливіших для розвитку макроелементів.

Тобто використання добрив для кімнатних рослин – це запорука здоров'я та естетичності рослин. Питання полягає у тому, яке підживлення більш ефективне: органічне чи мінеральне.

Домашні рецепти: за та проти

Органіка – це природні добрива, які можна умовно назвати “домашніми рецептами”. Найпопулярнішими є гній та перегній, деревна зола, відходи бродіння,  дріжджі, цукор, цибулиння, бананова шкірка, попіл тощо.

Головною перевагою органічних добрив є те, що вони не тільки підтримують здорову мікрофлору ґрунту, але й покращують його структуру, зберігаючи рихлість та водо- і повітропроникну здібність.

Корисність деяких органічних добрив є міфом, ефективність інших доведена наукою та досвідом поколінь.

Так, яєчна шкаралупа та кавова гуща можуть виконувати роль розпушувача ґрунту, але ніяк не вирішують проблему його деградації. Мало того, кава підвищує кислотність ґрунту, що може призвести навіть до загибелі квітучої рослини.

Водночас, наприклад, деревна зола є дуже ефективним домашнім добривом для кімнатних квітів. Вона містить безліч поживних елементів: фосфор, залізо, сірку, магній, калій, цинк і кальцій.

Але з органікою не все так просто. Нерідко натуральні добрива можуть спричинити захворювання рослини. Це відбувається, коли в них потрапляють залишки хворих стебел або листя. Також до ґрунту таким чином можуть потрапити шкідники.

Ще один недолік органічних добрив полягає в неможливості визначити точний хімічний склад. Тому оцінити якість такого підживлення достатньо важко.

Мінеральні добрива

Міндобрива – це промислові засоби, до складу яких поживні речовини входять у вигляді солей.

Плюси таких добрив:

  • Легко засвоюються. Для поглинання не потребується присутність мікроорганізмів, що дуже важливо при вирощуванні рослин в горщиках з порушеною мікрофлорою.

  • Діють швидко, починають відразу після внесення.

  • Зручне застосування: точне дозування, виміряне виробником та вказане у інструкції, зручне фасування в упаковки різного розміру, точно вказаний вміст компонентів.

  • Є спеціально підібрані склади для різних видів рослин.

Залежно від складу солей, підживлення такого типу можуть бути однокомпонентними (азотні, фосфорні, калійні), і комплексними, що містять кілька елементів живлення.

Форми випуску

 Міндобрива випускаються у різних формах:

  • Рідкі. Швидко доставляють макро- та мікроелементи до коріння.

  • Водорозчинні концентровані порошки. Невелику упаковку мінерального добрива зазвичай розводять в 10-15 літрах води, тому це оптимальний варіант для великого домашнього саду.

  • Тверді (у вигляді паличок, свічок, таблеток). Такі міндобрива розміщуються в субстраті, де поступово розчиняються, з кожним поливом вивільняючи поживні елементи. Характеризуються тривалим періодом дії (1 таблетка на кілька місяців). Думки відносності ефективності твердих добрив істотно різняться. Досвідчені квітникарі вважають, що застосування добрив у вигляді паличок приносять більше шкоди, ніж користі. Біля паличок в субстраті спостерігається підвищена концентрація елементів і інсектициду, що негативно впливає на кореневу систему.

Рідке водорозчинне підживлення користується найбільшим попитом серед квіткарів. Коренева система рослин краще засвоює поживні речовини в рідкому стані. Однорідна суміш вже готова, досить відкрутити ковпачок, відміряти 1-3 кришечки, розбавити з водою і полити рослину.

Висновок

Досвідчені власники домашніх “оранжерей” застосовують різні види добрив для кімнатних рослин, чергуючи органіку з мінеральними засобами.

Що стосується форми випуску, для дому краще купувати рідкі добрива, оскільки рослині легше поглинати мінеральні речовини в розчиненому вигляді. Рідка форма дозволяє поєднати підгодівлю з поливом і більш рівномірно наситити ґрунт елементами.

Для професійних квіткарів більш вигідним буде використання економічних сухих добрив. Також для забезпечення ідеальних умов вирощування, а значить і більшої рентабельності, ми рекомендуємо проводити тести для води перед поливом, щоб точно визначати її Ph баланс та хімічний склад.