Літо в свідомості кожного мешканця України асоціюється з сонцем, морем і кавунами. Ці помітні ягоди з соковитою м'якоттю рік од року все раніше з'являються на прилавках магазинів чи приватних торговельних майданчиків. Кавун містить клітковину, вітаміни, різні кислоти, які позитивно впливають на організм. Зворотною стороною популярності цих ласощів виступає бажання заробити на їх продажі. В бажанні бути першими на ринку, власники господарств прискорюють дозрівання за допомогою нітратів, які при досягненні певної концентрації можуть бути шкідливими для здоров’я і навіть життя. Якою повинна бути норма нітратів у кавуні, та як перевірити придбання на вміст шкідливих речовин – на такі, та інші суміжні питання ми відповімо в цьому огляді.

Почати огляд слід з пошуку причини появи нітратів в рослинах. Нітрати – це компоненти, які формуються з азотної кислоти, яка вступає в реакцію з металом та солями. В кожній живій істоті, рослині ці складові присутні в малих дозах. Важливе місце ці речовини займають в життєдіяльності рослин, як каталізатор утворення білка. Після біохімічних реакцій нітрати трансформуються на аміак, який, в свою чергу утворює хлорофіл — речовину, безпосередньо відповідальну за фотосинтез. Інакше кажучи, без нітратів рослина не може існувати.

Кількість нітратів залежить від: сорту рослини, температури зростання, рівня освітлення, вологості повітря та грунту. І все ж головним джерелом є добриво, яке використовує фермер.

Згідно санітарних норм безпечна доза нітратів не повинна перевищувати 200 мг/кг. Максимальне значення для дорослої людини складає 500 мг, для дитини – 50 мг. В день доросла людина здатна досить легко переносити до 200 мг, але 600 мг – це вже небезпечна токсична концентрація.

Необхідно ретельно відстежувати якість фруктів та овочів, особливо якщо вони використовуються для годування малюків.

Заради вигоди, деякі фермери перевищують безпечні дози добрив. Це дозволяє отримати врожай раніше природного терміну, але вживати їх в їжу небезпечно. Вміст нітратів в кавунах може досягати 40-600 мг/кг маси ягоди.

Як вимірюється вміст нітратів в кавунах?

Перед тим як перевірити кавун на нітрати, треба зрозуміти, чи є в вашому розпорядженні необхідні технічні засоби. Докладний аналіз складу кавуна можливо провести тільки в лабораторії.

Фахівці звертаються до іонометричного методу, який дозволяє встановити концентрацію нітратів за допомогою алюмокалієвих квасців. Звичайно, що провести вдома подібну перевірку неможливо, тому в домашніх умовах потрібно використовувати інший підхід.

Домашні дослідження кавунів

Для побутового користування найкраще мати під рукою екотестер. З його допомогою аналіз продуктів харчування перетворюється на прості дії. Екотестер має іншу назву – нітратомір, що досить точно характеризує його суть. Всього за декілька секунд прилад встановлює кількість нітратів в продукті. Порівнявши значення з рекомендованим МОЗ, ми можемо прийняти рішення, чи варто їсти цей продукт.

Як користуватися нітратоміром? Перш за все, в меню вибираємо необхідний фрукт, ягоду, або овоч. Занурюємо щуп в м’якоть об’єкта. Через декілька секунд на екрані з’являється цифра вимірім, з якою рядом вказується допустима норма.

Для точного вимірювання перед кожним разом щупи необхідно очищувати від слідів попереднього занурення.

Індикатори-смужки

Відмінний замінник екотестеру, що працює за принципом лакмусового папірця. При взаємодії з нітратами смужка змінює колір в залежності від концентрації нітратів.

Робиться це так: занурюємо смужку в сік кавуна або прикладаємо до м'якоті, чекаємо 2 хвилини, порівнюємо колір з еталонними значеннями. Шкала з розшифровкою кольорів додається до набору.

Народні методи вимірювання

Ми дійшли до питання, як перевірити кавун на вміст нітратів, якщо під рукою не виявилося необхідного знаряддя?

Якщо спеціальної техніки немає, допоможуть народні методи. Звичайно, їх точність залишає бажати кращого, але це бодай щось. Для першого тесту нам буде потрібна лише вода.

  1. Наповнюємо ємність водою, розміщуємо об’єкт дослідження. Якщо кавун впаде на дно – перед нами ягода накачана нітратами. Якщо залишиться на поверхні – все добре.

  2. Відрізаємо шматок м’якоті і розміщуємо його в стакані води. Якщо вода придбала насичений червоний колір, не варто куштувати такий кавун.

Впізнати нітратний кавун можна і за зовнішніми ознаками.

Як впізнати нітратний кавун в магазині чи на базарі?

Ми розповіли про тест на нітрати, розглянули народні методи вимірювання, але чи можна впізнати «хімічний» кавун просто на нього поглянувши? Звичайно, що можна!

Перша тривожна ознака – великий розмір. Якщо ранні плоди важать по 7-10 кг – це привід замислитися про використання агресивних добрив. Оптимальна вага – від 5-и до 7-и кг.

Далі треба вивчити хвостик. Сухий, жовтий і тонкий хвостик свідчить про те, що ягода визрівала на грядці. Товстий і зелений – ознака незрілості. Контрастні смуги, рівномірна жовта земляна пляма також вважаються ознаками правильного визрівання.

Якщо на кірці спостерігаються темні плями або горбисті формування – це «симптом» нітратного кавуна.

Не купуйте розрізані, пошкоджені кавуни, тому що вже через 10 хвилин після розрізання м’якоть починає вбирати шкідливі речовини з навколишнього середовища.

На жаль не тільки нітрати містяться в кавунах. Є інші шкідливі речовини:

  • хлор і фосфор. Входять до складу багатьох добрив;

  • добавка Е-124. Надає кавуну червоний колір;

  • важкі метали, зокрема свинець. Накопичуються в кавунах, які продаються біля автомобільних доріг;

  • бактерії, мікроорганізми. Попадають в кавун через пошкодження;

  • пестициди. Також попадають через пошкоджену кірку.

Кавун – це лідер серед продуктів по здатності накопичувати шкідливі речовини. Тому саме кавуни щорічно призводять до отруєнь та інших тяжких наслідків. Обирайте продукти тільки в сертифікованих точках продажу, ретельно вивчайте зовнішній вигляд, покупайте за сезоном. Ці прості правила допоможуть зберегти здоров’я вам та вашим близьким.