Навіть при висадці в велику діжку домашня рослина виснажує грунт за 1,5-2 місяці, після чого через брак мінеральних речовин хворіє та в'яне. Тому вона регулярно потребує підгодівлі мінеральними добривами.
Сьогодні використання добрив для кімнатних рослин – максимально проста процедура. Не потрібно товкти яєчну шкаралупу, збирати та сипати у горщик заварку, лити м'ясну воду і т.д. На зміну традиційним рецептам прийшли високоефективні концентровані препарати. На що звертати увагу при виборі мінеральних добрив та як обрати оптимальний препарат – розглянемо далі у статті.
Мінеральні чи органічні добрива?
Добрива – це речовини, насичені поживними речовинами, що необхідні рослині для здорової життєдіяльності. Вони компенсують нестачу цих речовин, яка так чи інакше виникає через деградацію ґрунту. Добрива природного походження відносять до органічних. Це, наприклад:
-
гній;
-
перегній;
-
відходи бродіння;
-
деревна зола;
-
дріжджі;
-
цибулиння;
-
цукор;
-
кавова гуща, тощо.
Вважається, що внесення “органіки” не може зчинити шкоди. Але така думка помилкова. Нерідко органічні добрива можуть стати причиною виникнення хвороб рослини. Це відбувається, коли в них потрапляють залишки хворих стебел або листя.
Ще одна проблема “органіки” – складність у визначенні точного хімічного складу. Тому розрахувати точно, чи отримує рослина достатньо мікроелементів, достатньо важко.
Досвідчені квітникарі застосовують різні види добрив для кімнатних рослин, чергуючи органіку з мінеральними засобами. До складу останніх поживні речовини входять у вигляді солей. Це добрива, які найбільш легко засвоюються. Для їх поглинання рослина не потребує присутності мікроорганізмів, що дуже важливо при вирощуванні рослин в горщиках, де порушена нормальна мікрофлора. Залежно від складу солей, мінеральні добрива можуть бути простими, що містять тільки один елемент живлення (азотні, фосфорні калійні), і комплексними, що містять кілька елементів живлення.
Основні корисні елементи в добривах
Який саме склад добрива для кімнатних рослин вважається оптимальним? Точне дозування розраховується індивідуально для кожної рослини та умов вирощування.
Але перелічити основні мінеральні речовини, що можуть міститися в комплексних добривах, та необхідні для розвитку рослини у той чи інший період вегетації і протягом усього життєвого циклу, можна.
Три основних поживних речовини, які рослини отримують з добрив, – це азот, фосфор і калій (зазвичай на упаковках позначаються як N, P і K). Азот важливий для формування клітинної структури. Дефіцит азоту призводить до уповільнення росту, змінення забарвлення листків. Він стимулює розвиток стебел та листків. Фосфор допомагає корінню рости та підтримує нормальний обмін речовин та імунітет. Також він стимулює процес запліднення, і, таким чином, впливає на цвітіння. Калій відповідає за накопичення речовин в клітинах рослин, утворення білків і вуглеводів. Калійні добрива підвищують стійкість кімнатних улюбленців до хвороб, прискорюють формування підземних органів.
Мінеральні добрива мають у своєму складі всі три речовини. Їх відсоткове співвідношення зазначається на етикетках як N:P:K.
Крім трьох основних елементів рослини споживають магній, залізо, бор, кальцій, сірку, мідь, марганець, молібден, кобальт і цинк.
Допоміжні мікроелементи для кімнатних рослин
Для чого рослині потрібні зазначені елементи:
-
Кальцій стимулює стійкість до хвороб, активізує розвиток широкої кореневої системи зі значним числом кореневих волосків.
-
Магній стимулює важливі ферменти фотосинтезу та дихання в тканинах рослини. Дефіцит магнію формує "мармурові листочки" - блідні та строкаті.
-
При дефіциті заліза у рослини розвивається хлороз: листочки набувають яскраво-жовтого забарвлення, розвиток кореневої системи та ріст рослини сповільнюються.
-
При нестачі бору місця росту рослини відмирають, спостерігається слабке цвітіння, припиняється ріст кореня. Кальцій не засвоюється.
-
Мідь підвищує стійкість рослин до грибків. Дефіцит проявляється утворенням білих плям на листках, зупиняється ріст рослини, вона в'яне.
-
Марганець потрібен для дихання рослини та нормального засвоєння заліза.
-
При нестачі молібдену листя тьмяніє або жовтіє.
-
При нестачі цинку листя стає дрібним, у нього світлішає верхівка, з'являються світлі, жовтуваті ділянки між жилками листків, відмирає нижнє листя.
Види добрив за формою випуску
Які саме види добрив для кімнатних рослин обрати? За формою випуску їх розділяють на:
-
Рідкі. Для швидкої доставки корисних речовин до коріння. На ємності з концентрованим розчином розміщується інструкція по розведенню, рекомендації щодо застосування.
-
Розчинні (у вигляді порошку). Являють собою концентрат корисних речовин, розчиняються у воді. Для домашнього застосування фасуються в дрібні пакетики з кількістю порошку, розрахованим на 1 л води.
-
Тверді (у вигляді таблеток, свічок і інших форм). Заглиблюються під стінами горщиків в субстрат, де поступово розчиняються, з кожним поливом вивільняючи поживні елементи. Характеризуються тривалим періодом дії (1 таблетка на кілька місяців).
Рідкі водорозчинні добрива для кімнатних рослин мають найбільший попит серед прихильників кімнатних рослин, особливо у новачків. З ними не потрібно мізкувати над пропорціями. Однорідна суміш вже готова, досить відкрутити ковпачок, відміряти 1-3 кришечки, розбавити з водою і полити рослину. Потрібно не забувати, що рідина в пляшці – висококонцентрована. Не можна поливати нею ґрунт в чистому вигляді: так ви погубите свою рослину.
Мінеральні добрива не мають неприємного запаху, діють швидко і моментально засвоюються рослинами. Перших результатів від їх використання варто чекати вже за кілька днів. Але потрібно чітко знати дозування, інакше на листках почнуть відкладатися мінеральні солі. А в гіршому випадку рослина отримає опіки.
Види добрив за складом
Варто зазначити, що вплив рідких добрив різниться в залежності від складу. Розглянемо, наприклад, концентровані водорозчинні добрива VERDE від українського бренду YOCHEM, призначені, зокрема, для підживлення кімнатних рослин. Концентровані водорозчинні добрива марки VerdeGrow, наприклад, містять дві частини легкозасвоюваного азоту в декількох формах, одну частина - фосфору і шість - калію.
Окрім того, у складі міститься магній, який є важливим елементом живлення для рослини (особливо молодої) під час цвітіння, плодоношення і дозрівання насіння.
Тому засіб часто використовують для забезпечення хорошого росту і розвитку молодих рослин і зелені.
Водночас препарат тієї ж серії VerdeBloom насичений фосфором, калієм і не містить азоту. Така комбінація елементів дозволяє рослинам уповільнити зростання і зосередитися на формуванні плодів. Тому препарат використовують, частіше, на етапі цвітіння і дозрівання плодів.
Також у серії є комплексні добрива VerdeMicro, до складу якого входять всі поживні речовини, які ми відзначали у даній статті. Регулярне використання препарату дає рослині належну кількість мікроелементів, допомагає запобігти відхилення в розвитку, відмирання верхніх гілок, спотворення листя, зростання грибкових захворювань та виникнення інших проблем.
Висновок: препарати, необхідні рослині на різних етапах життєвого циклу, можна використовувати в певній послідовності або, відповідно до рекомендації виробника, поєднати їх в різних співвідношеннях.