Постійне нарощування потужностей електроустаткування призводить до підвищення напруги передачі та збільшення кількості ліній. Через що зростає вплив електричного і магнітного поля на живі організми навколо та людину в тому числі. Саме тому багатьох мешканців прилеглих будинків та співробітників спеціалізованих підприємств цікавить питання, якої шкоди може їм завдати ЛЕП. Розглянемо це питання та дізнаємося, як мінімізувати вплив електро ЛЕП на вас та ваших близьких.

 

розповсюдження ЕМП навколо опори ЛЕПЕлектромагнітне випромінювання від ЛЕП

Лінії електропередач при експлуатуванні формують в поміжному просторі магнітні та електричні хвилі промислової частоти. Простір, який покривають електромагнітні поля від кабелів лінії сягає десятків метрів. Відстань поширення поля залежить від величини напруги лінії.

Чим більша напруга, тим ширша зона підвищеного рівня випромінювання. При цьому масштаб зони є сталим протягом усього часу роботи лінії. Дальність розповсюдження магнітного поля залежить від величини протікаючого струму або від навантаження ЛЕП. Оскільки величина навантаження лінії може варіюватися як протягом доби, так і зі зміною пори року, масштаб зони ризику надмірного електромагнітного поля також змінюються.

 

Лінії електропередач: ризик для вашого здоров'я

Електромагнітне випромінювання, що надходить від ліній електропередач, помітно впливає на живі організми поряд. Наприклад, в зоні найбільшого впливу ЕМ поля, поблизу високовольтних вишок електропередач у комах помічаються зміни в поведінці:

  • бджоли проявляють підвищену агресивність, продуктивність пасіки знижується, частішають випадки втрати маток;

  • у комарів, жуків, метеликів та інших літаючих комах спостерігається зміна поведінки. Так, вони можуть різко змінювати рух в напрямку з меншим рівнем поля.

У рослин нерідко спостерігаються порушення вегетації – спотворюються форми та розміри квіток, листя, стебел, формуються зайві пелюстки.

Організм людини також піддається впливу опромінення.

Якщо воно короткочасне, протягом декількох хвилин, страждають тільки гіперчутливі люди або ті, що схильні до алергічних реакцій. Наприклад, широко відомі досліди британських вчених, проведені на початку 90-х років показали, що у деяких алергіків під дією опромінення ЛЕП виникає реакція, схожа на епілепсію.

Багатомісячне та багаторічне перебування в електромагнітному полі ЛЕП можуть, за твердженням дослідників, викликати захворювання серцево-судинної та нервової систем організму людини. В останні роки серед побічних наслідків часто згадуються онкологічні захворювання людей.

Якщо проаналізувати ряд досліджень, проведених у різних частинах світу, можна зробити висновок що серед мешканців будинків, розміщених поблизу з опорами ЛЕП або з електричними станціями, вдвоє більше випадків захворювань на рак, ніж серед жителів інших районів. Мало того, малі діти хворіли навіть не в 2, а в 4 рази частіше. Але взаємозв'язок між ЕМВ та раком ще вивчається та викликає суперечки у медичному суспільстві.

При цьому, доведено, що довготривале опромінення провокує нервові розлади, що характеризуються:

  • слабкістю;

  • дратівливістю;

  • швидкою втомлюваністю;

  • ослабленням пам'яті;

  • порушенням сну;

  • порушенням рівноваги;

  • м'язовими болями та м'язовою втомою.

До випромінювання ЛЕП дуже уразлива серцево-судинна, репродуктивна система, страждають ендокринна та імунна система.

Детальніше про вплив електромагнітного випромінювання на організм людини ми писали раніше у блозі. Також ми писали про те, як захиститись від ЕМВ вдома, на вулиці та на роботі.

 

Сусідство з ЛЕП та небезпека магнітних полів

Розглянемо допустимий рівень напруженості електрополя для нормальної, здорової життєдіяльності людини:

  • під час вимірів у приміщенні безпечна напруженість не повинна перевищувати 0,5 кіловат на метр;

  • біля будинку – не більше одного кіловата на метр;

Проте, слід зауважити, що зазначені санітарними нормами цифри враховують тільки електрополя та ігнорують шкідливу дію магнітного випромінювання. Але саме вплив магнітного поля такий небезпечний. Часом наслідки магнітного опромінення в десятки разів небезпечніші.

“Як правило (якщо судити із проведених нами досліджень), рівень електричних полів біля городських житлових будинків в нормі. Але щодо магнітного поля виникають питання. Величина магнітного опромінення залежить від багатьох факторів: струмів, що проходять дротами, використаних будматеріалів, і навіть конструкції електричних опор." – повідомив Олег Григор'єв, директор Центру електромагнітної безпеки, член ВООЗ.

Багато досліджень західних вчених вказують на те, що при проживанні поблизу ліній електропередач зростає ймовірність розвитку ряду захворювань, при чому саме через магнітну складову.

 

екрануюча фарба фотоЗахист від електромагнітного випромінювання ЛЕП

У разі, якщо на якихось дільницях ЛЕП розмір електричного опромінення на території житлового будинку виявиться вище зазначених у минулому абзаці, повинні бути вжиті заходи для нівелювання напруженості та вжитий спеціальний захист від випромінювання на глобальному та локальному рівні.

У разі проживання поблизу опор ЛЕП це важливо в першу чергу. Захищається дах:

  • Якщо він вкритий шифером чи іншим неметалевим матеріалом, на ньому розміщується металева сітка з заземленням у 2-х та більше точках.

  • Якщо крівля металева, досить заземлити дах у 2-х та більше точках.

На ділянках біля дому рівень ЕМ хвиль промислової частоти може бути знижений шляхом розміщення екрануючих елементів: залізобетонних, металевих парканів, тросових екранів, дерев або чагарників заввишки не менше 2 м.

Одним з ефективних засобів захисту будівель від зовнішніх полів є екрануючі фарби. Їх наносять, як правило замість грунтового шару під фінальні матеріали. Пофарбована поверхня потребує заземлення за допомогою екрануючих матеріалів: наприклад, шляхом нанесення металізованої стрічки на необроблену поверхню. Токопровідні фарби використовують на етапі будівництва або капітального ремонту житлових помешкань, промислових або суспільних будівель.

Також для захисту приміщень від джерел електромагнітних хвиль від ЛЕП, можна використовувати світлопропускні металізовані плівки, екрановані штори та фіранки, зшиті із спеціальних металізованих тканин для захисту вікон.

 

Заключення

Пам'ятайте: чим ближче будинок знаходиться до ліній електропередач високовольтних і побутових, тим більше його слід захищати (екранувати). Захищати будинок можна металевою крівлею, при будівництві слід використовувати шлакоблоки, стіни обтягувати металевою сіткою до укладання штукатурки, а також вкрити токопровідною фарбою. Дах, стіни, розетки в будинку – все слід заземлити. Проводка в будинку прокладається з урахуванням заземлення, всі дроти від 3 фази слід за допомогою клемника підключити до заземлюючого контуру.

Вікна можна захистити фольгованою плівкою та екрануючими тканинами.