Відомим є той факт, що з середини минулого століття в США, та більшості країн Європи на законодавчому рівні введено заземлення для всіх побутових приборів та промислових приміщень. Ця ініціатива поширилася і на житловий фонд. Навіть сьогодні не всі квартири та приватні будинки в розвинутих країнах можуть похвалитися заземленням. А чи дійсно потрібне захисне заземлення, та чи варто взагалі перейматися цим питанням? Загальні питання, що стосуються заземлення ми вже обговорювали в статті, що таке заземлення, для чого потрібне, тому не будемо на цьому зупинятися.
Краще згадаємо про досвід українських вчених, які 15 травня 2018 року поділилися своєю думкою стосовно важливості заземлення електричних струмів. Швидко про висновки. Живлення складається з активного проводу, який подає напругу, та нейтрального, що передає струм назад. Третя жила, яка відповідає за заземлення, виступає додатковим шляхом для струму, який безпечно повертається в землю в разі короткого замикання. При виникненні КЗ, струм протікає через провід заземлення, тим самим виключаючи ризик перегорання запобіжника чи автомата. Але найголовніше, в такій схемі нівелюється ризик ураження електричним струмом людини, що в момент замикання контактує с приладом.
На питання, як зробити заземлення, можна відповісти так. Для цього треба зробити металевий контур-трикутник, приварити до розводки попередньо під’єднаної до мережі 220В, та закопати на глибину 1-1,2 метра. Заборонено підключати заземлення побутової мережі до громовідводу!
Чому важливо мати заземлення побутової мережі?
Є чотири причини на які зважають при прийнятті рішення щодо монтажу контуру.
-
Захист від перевантаження. Як вже було зазначено вище, підвищений струм при наявності відводу у землю, не спричиняє пошкоджень домашнім приладам.
-
Стабільна напруга та сила току. Система позбавляється зовнішнього фактора дестабілізації.
-
Низький опір. Низький опір землі дозволяє надлишкам струму швидше відводитись від людей та техніки.
-
Захист від ураження струмом. Річ йде не тільки про дужу напругу, але і про статичний струм, що накопичується на корпусі приладів. В якості прикладу слід згадати пральні машини, які після обертання барабану накопичують статичний заряд.
Якщо ви купили квартиру чи будинок, в першу чергу слід перевірити контур заземлення норми якого зазначені в Правилах улаштування електроустановок (ПУЕ).
Як перевірити наявність заземлення та ефективність контуру?
Починаємо перевірку з вимкнення автомату, що подає напругу на весь будинок/квартиру. Потім розбираємо одну розетку, та перевіряємо, чи підведений до клеми заземлюючий провідник. Як правило, це жила в оболонці жовто-зеленого кольору.
Ефективність контуру визначається спеціальним приладом – мультиметром. Процедура перевірки складається з наступних етапів.
-
Відключення живлення.
-
Переключення вимірювального приладу в режим «напруга».
-
Фіксація щупів на фазі і нулі. Повинно бути в районі 220В.
-
Фіксація щупів на фазі і заземленні. Якщо на екрані виникають хоча б якісь цифри, констатуємо наявність справного заземлення.
Якщо під рукою немає вимірювального приладу, знадобляться: дроти, патрон, лампочка, кінцевики. Все це потрібно з'єднати, та доторкнутись кінцевиками до фази і заземлення. Лампочка загорілася? Маємо працездатний контур. Зверніть увагу, що по інтенсивності світіння можна встановити якість контуру: не горить зовсім – заземлення відсутнє, горить тьмяно – з'явилися тонкі місця.
Для забезпечення цілісності контуру в місцях його контакту із зовнішнім середовищем, металічні частини екранують. До речі, екранувальні матеріали допомагають енергії швидко проходити в землю, не поширюючись на прилеглі матеріали.
Вимірювання опору заземлення електрообладнання
Заземлення, як і будь-яка інша електрична система потребує регулярних перевірок, проведення профілактичних заходів. В даному разі профілактика полягає в замірі опору обладнання, підключеного до мережі на постійній основі.
Замір опору починається з візуального дослідження: електричних щитків, кабелів, світильників та інших приборів. Фахівці в першу чергу звертають увагу на якість з'єднання контактів, відповідність перетину кабелю технічним вимогам.
Правила, які вище ми зазначили скороченням ПУЕ, забороняють об’єднувати так звані нульові і робочі захисні провідники за точкою поділу PEN-провідника. Також забороняється поєднувати N-провідники і PE-провідники від різних груп ліній, тому що при включенні приладів, схеми ліній повинні бути незалежні одна від одної.
Відкриті струмопровідні частини електричних плит, побутових кондиціонерів, посудомийних та пральних машин, повинні бути приєднані до нульового провідника. Окрім цього до нульового провідника слід приєднати всі металеві конструкції, в яких прокладається кабель.
Особливу увагу слід приділяти приміщенням з підвищеним рівнем вологості: сауни, лазні, пральні тощо. В цих приміщеннях повинна бути встановлена додаткова система зрівнювання потенціалів. Всі відкрити кабелі, провідники розеток необхідно надійно заземляти.
Після візуальної оцінки слід переходити до вимірювань. Вимір заземлення здійснюється на всіх контактних з'єднаннях РЕ-провідника від щитка до електроустаткування. Значення перехідного опору з'єднання, при цьому, не повинно перевищувати 0,05 Ом. Якщо опір перевищує 0,05 Ом, необхідно негайно знеструмити несправну лінію, та почати пошук проблеми.
Перевірка опору всього контуру заземлення
Для вимірювань нам знадобиться мегомметр. Найкращим приладом цього класу є переносний апарат М-416. Працює прилад завдяки компенсаційному методу вимірювання. До робочих органів апарата відносяться: потенційний електрод, допоміжний заземлювач. Межі в яких працює прилад, складають від 0,1 до 1000 Ом, а температурний режим від -25 до +60 °С. Для харчування достатньо трьох батарейок 1,5 В.
Як відбуваються вимірювання?
-
Розташовуємо прилад на горизонтальній поверхні і робим калібрування: вибираємо режим «контроль», натискаємо червону кнопку, утримуючи її, допоки стрілка не прийде на нуль.
-
В землю вбиваються допоміжні електроди і зонд. Глибина занурення – не менше 0,5 метрів.
-
Місце приєднання провідників до заземлювача треба зачистити від фарби. В якості провідників використовуємо мідні жили перетином 1,5 мм2.
-
На приборі вибираємо діапазон «х1», натискаємо червону кнопку та обертаємо ручку, поки стрілка на покаже нуль.
Нормальним опором для мереж 220В і 380В є значення в 4 Ом. Для джерела 380В при однофазній напрузі нормою буде 2 Ом. Ідеальним часом для вимірювання вважається середина літа, коли земля суха та максимально щільна.