У сучасному цифровому світі джерела електромагнітних коливань оточують нас майже скрізь. За даними ВООЗ, електромагнітне забруднення навколишнього середовища є однією з основних проблем світового суспільства. Дослідження вчених довели, що «невидимі хвилі» набагато більше шкодять здоров'ю людини, ніж передбачалося до недавнього часу. Вченим поки не вдалося остаточно довести, що електромагнітне випромінювання викликає рак або збільшує ризик виникнення ракових пухлин. Але, підвищена увага світової медичної спільноти (на чолі з ВОЗ) до питання канцерогенної природи такого випромінювання вже викликає занепокоєння.

Окрім того, рак – одна з найстрашніших, але не єдина небезпека для здоров'я людини й суспільства. Головні болі, запаморочення, порушення сну, підвищений тиск – рутинні “захворювання сучасної цивілізації”. Вони не лякають нас так, як рак, але сильно знижують якість життя майже кожної людини. І у даному випадку багато дослідників довели, що саме електромагнітне випромінювання (ЕМВ) є одним з ключових факторів виникнення вищезазначених хронічних проблем. Особливо це стосується так званих електрочутливих людей.

Як захистити себе від ЕМВ, не відмовляючи собі у комфортному існуванні? Про це ми розповімо далі у статті.

 

Джерела випромінювання вдома

Перелік приладів побутового та промислового призначення з найбільшою інтенсивністю випромінювань:

  • Комп'ютер. Сьогодні ПК знаходиться практично в кожній родині, але далеко не всі користувачі знають, що монітором комп'ютера передається електромагнітна енергія, яка в 500 разів перевищує норму.

  • Мікрохвильова піч. За своєю шкідливості стоїть на одному рівні з ПК. Під час роботи мікрохвильової печі навколишній простір наповнюється низькочастотними випромінюваннями в радіусі 1.5-2 метрів. У їжі, приготовленої в мікрохвильовій печі, різко знижується кількість корисних речовин і вітамінів.

  • Смартфони і планшети. Гаджети, які постійно знаходиться разом з сучасним користувачем. ЕМІ стільникових телефонів ненабагато нижче випромінювань ПК – всього в 250 разів перевищує допустиму норму.

І багато іншого: місця концентрації електропроводки, сучасні економні прилади освітлення з високочастотними блоками живлення, бездротова гарнітура, Wi-Fi роутери; лічильники електроенергії, електричні системи центрального опалення та інше.

 

Плівка для екранування магнітного поля фотоНебезпека ззовні

Не тільки внутрішнє обладнання впливає на концентрацію магнітного випромінювання у приміщенні. Його спотворюють і зовнішні джерела:

  • Лінії високої напруги. Високовольтні лінії прокладають як в землі, так  і повітрям. Простір навколо ЛЕП напругою 110 кВ, може мати таку інтенсивність ЕМВ, що на відстані 10 м створить загрозу здоров'ю людини. Тому високовольтні ЛЕП піднімають на велику висоту або глибоко закопують в землю.

  • Високочастотні передавачі. Наприклад, вежі стільникового зв'язку, які зараз встановлені практично скрізь або комплекси радіозв'язку, встановлені в аеропортах. Працюючи в діапазоні хвиль від 500 МГц до 15 ГГц, такі електромагнітні пристрої постійно впливають на людський організм, навіть перебуваючи на солідному відстані від людей.

  • Супутникова система. Люди постійно забувають про лінії супутникового зв'язку, що знаходяться на орбіті. Сильне випромінювання таких об'єктів досягає 200-300 Вт/м2, але при досягненні поверхні Землі, промінь розсіюється і до людей доходить лише мала частина небезпечного імпульсу.

 

Небезпека на роботі

Електричні агрегати, машини та верстати промислових частот є основним джерелом електромагнітного випромінювання. А люди, що обслуговують ці машини та інші співробітники виробництва піддаються найбільшому ризику опромінення.

На робочих місцях (в офісах, кабінетах, автомобілях, тощо), не пов'язаних з роботою з джерелами електромагнітного випромінювання, ймовірність виявитися в зоні сильного електромагнітного поля нижче. Але при цьому такі прилади, як комп'ютер, принтер, копіювальний апарат, роутери і передавачі, електрощитові, джерела безперебійного живлення, електромережі і т.д. також є джерелами електромагнітного випромінювання.

 

Зовнішній захист будівель від впливу електромагнітних хвиль

Одним з ефективних засобів зовнішнього захисту будівель від ЕМВ є екрануючі фарби. Їх використовують на етапі будівництва або капітального ремонту житлових помешкань, промислових або суспільних будівель. Токопровідні захисні фарби наносять, найчастіше, замість грунтовки під топові матеріали. Нанесений шар потребує заземлення. Для цього треба, наприклад, нанести на необроблену поверхню металізовану стрічку.

Такі міри допомагають надійно захистити будівлю від електромагнітного випромінювання – низькочастотного та високочастотного.

 

Внутрішній захист

Для захисту приміщень від джерел високочастотних електромагнітних хвиль, що випромінюють антени (передавачі) операторів стільникового зв'язку і бездротового Екрануюча тканина Naturellінтернету, ретранслятори, радари і т.д. та які проникають через вікна, скляні двері і поверхні, використовують світлопропускні металізовані плівки. Такі плівки можна купити з іншими екрануючими матеріалами для внутрішнього захисту приміщень (засоби заземлення, екрануюча фольга та ін).

З внутрішньої сторони захистити вікна дозволять штори та фіранки, зшиті із спеціальних тканин – матеріалу, виготовленого з текстильних ниток з додаванням металевих волокон. Або повністю металевої. Випускається цупкої тканини, напівпрозорого тюлю або сітки.

Екрануючу тканину, також, використовують для оббивки меблів, покриття підлоги, пошиття чохлів для приладів, що випромінюють електромагнітні хвилі.

 

Особистий захист

Вказані екрануючі тканини також використовують для пошиття робочого одягу для спеціалістів, що працюють в умовах підвищеного випромінювання.

Тканини здатні пригнічувати електромагнітні поля в широкому діапазоні частот, починаючи одиницями Герц і закінчуючи десятками Гігагерц. Залежно від типу тканини, коефіцієнт ослаблення може досягати 100 дБ.

В цілому, властивості тканини мало чим відрізняються від звичайного текстилю. Тканина переться у пральній машині при 30 °С, легко прасується без пари, не потребує спеціального догляду. Особливість полягає у складі полотна та екрануючих властивостях.