Екрани смартфонів на інших сенсорних пристроїв наділяють тонким поверхневим шаром що має назву «олеофобне покриття». Як би ретельно ви не намагалися захистити його, з часом покриття стирається. Але, його можна відновити. Далі ми розповімо як, та спочатку дамо відповідь на питання, що таке олеофобне покриття для телефону, що відбувається з ним протягом експлуатаційного періоду.
Олеофобне покриття – це шар що формується завдяки спеціальному механізму обробки скла. Його головне призначення – відштовхування жиру, що в нормі утворюється на шкірі рук. Достаючи вперше новий смартфон з коробки зір одразу ловить яскраві відблиски дисплею. Це і є той самий шар, завдяки якому екран виглядає новеньким, а палець з легкістю ковзає від додатка к додатку. Починаючи з першого дня використання смартфона це покриття непомітно стирається. Використання захисної плівки або скла – єдиний спосіб збереження первозданної краси. Цікаве те, що на захисних рішеннях також є олеофобне покриття.
«Олеофобка» впливає не тільки на зовнішній вигляд пристрою, але і на відчуття, або як зараз модно казати «user experience». Наявність відштовхуючого жир покриття забезпечую легку чистку поверхні сенсора. Відбитки пальців прибираються без зайвих зусиль за допомогою серветки.
Оскільки прошарок з часом стирається, відбитки пальців також довше залишаються на екрані і вимагають більш ретельного очищення.
Як упевнитися в тому, що «олеофобка» не справляється зі своїми функціями? Достатньо помістити на скло декілька крапель води, а потім струсити і протерти. На новому покритті краплі тримаються на одному місці, легко стираються, не залишаючи слідів. Якщо захист не справляється, краплі зіб’ються в велику кулю, та стечуть геть.
Строк придатності «олеофобки» залежить від статусу самого пристрою. В преміальних моделях, шар тримається до двох років навіть при поганому відношенні до девайсу. В середніх і бюджетних моделях палець перестає ковзати вже після 6 місяців щоденного використання.
Захист олеофобного покриття
Є добра новина для тих, хто підшукує захист олеофобного покриття, і ми кажемо не про плівку чи скло. Якщо стоїть ціль подовжити життя заводській варіації, слід притримуватись цих простих правил.
-
Не використовуйте абразивні, миючі засоби для очищення сенсорного екрану.
-
Використовуйте м'яку безворсову тканину. Спочатку тканину змочують у воді, протирають дисплей, а потім протирають ще раз, але вже сухою ганчіркою.
Для дезінфекції смартфона використовуйте розчин на спиртовій основі, що містить від 60 до 70 % етанолу. Компанія Apple рекомендує використовувати 70-відсоткові серветки ізопропілового спирту для очищення своїх девайсів: iPhone, iPad. Але використання засобів на спиртовій основі не дуже добре впливає на довговічність покриття, тому процедуру слід проводити 1-2 рази на тиждень.
Якщо «олеофобка» залишає бажати кращого, є способи її відновлення, докладніше які ми розглянемо в наступному блоці статті.
Відновлення олеофобного покриття
Найбільш поширеніший та очевидний спосіб відновлення олеофобного покриття – використання плівки або захисного скла, що наклеюються поверх оригінального дисплею. Але такий метод не можна назвати відновленням. Це, скоріше, заміна старого шару на новий. Цим простим методом користуються 90% власників мобільних пристроїв, але відомий сервіс iFixit пропонує насправді ефективній спосіб відновлення заводського шару.
Ось так виглядає детальна інструкція.
-
Очищуємо екран ізопропіловим спиртом, позбавляючись жиру та інших забруднень.
-
Даємо алкоголю час для повного випаровування.
-
Одягаємо на палець пакетик на блискавці (імпровізована заміна ракеля).
-
Наносимо від 10 до 15 крапель рідкого олеофобного покриття на екран.
-
Швидко розподіляємо рідину по екрану пальцем, покритим пакетом.
-
Даємо висохнути протягом 8-12 годин (в ідеалі, протягом всієї ночі). Витираємо залишки м'якою тканиною.
При необхідності процес слід повторити, дотримуючись приведеної інструкції. Чим частіше повторюється процес, тим товщий шар покриття формується.
Зверніть увагу, незважаючи на те, що покриття швидко висихає, потрібно залишити його сохнути на строк не менше 8-и годин.
Неухильно слідуйте інструкції для уникнення помилок. Якщо не станете поспішати, наберетесь терпіння, за декілька днів екран набуде значно більш презентабельного вигляду. Рідка «олеофобка» дозволяє «заповнити» не глибокі подряпини. Глибокі пошкодження становляться менш помітними.
Купити рідкі олеофобні покриття можна в спеціалізованих українських магазинах за помірною ціною. Якщо не вважаєте робити це самостійно, варто доручити цю справу спеціалістам. Але, обмовимося, що подібні процедури рідко роблять в сервісі, рахуючи їх невигідними с точки зору прибутковості.
Що треба знати про покриття дисплеїв смартфонів?
Золотим стандартом є стекла від Gorilla Glass. Варто орієнтуватись саме на цей бренд при виборі мобільного девайса. Відштовхуюче жир покриття використовується не тільки на смартфонах, але і на фітнес-браслетах, смарт-годинниках. К цим пристроям застосовні всі ті рекомендації , що були наведені вище. Для спортсменів, прихильників активного способу життя, є тільки одна порада – використовуйте захисні стекла, плівки з перших днів володіння гаджетами.
Підведемо підсумок всього огляду. Всі покриття рано чи пізно стираються. Для подовження життя «олеофобки», її треба протирати без використання агресивних засобів. Для повного захисту є плівки та стекла. Відновлення шару роблять за допомогою рідкого олеофобного покриття. Чим більше разів повторюється процедура тим товстішим стає захист.
В скаженому ритмі прогресу технологій, збереження телефону в максимально автентичному вигляді обов’язково допоможе при подальшому продажу на вторинному ринку. Зазвичай фанати технологій дбайливо користуються смартфоном рік після чого продають. Потім додають енну суму до отриманих с продажу грошей, і купують свіжу модель.