Чиста питна вода є життєво важливим елементом людського існування, тому немає нічого дивного в тому, що показники якості питної води здатні істотно впливати на здоров'я, правильну роботу органів. Науково доведено, що хімічно активні сполуки – сульфати і хлориди, що входять до складу питної водопровідної води, викликають диспепсію. Брудна, або інакше кажучи, питна вода може спричинити зараження найпростішими і бактеріальними інфекціями. Також доказано, що процес  біологічного старіння пов'язаний з кількістю вживаної рідини. Якісна рідина потрібна щодня  в об’ємі 1-2 л на добу.

Не секрет, що склад питної води буває різноманітним. Проходячи через грунтові породи, рідина насичується мікроелементами, солями, мікроорганізмами, газами і навіть токсинами. Для відбору корисної рідини був започаткований аналіз питної води – комплекс методів, за яким встановлюються: мікробіологічні, органолептичні, хімічні показники. Інакше кажучи, аналізується склад і якість.

Різновиди питної води

Під чистою питної водою розуміють рідину, яку можна споживати без кип’ятіння. Відсутність домішок робить її корисною для здоров’я. Національний контроль якості здійснюється на базі нормативних вимог, встановлених Санітарними нормами і правилами. Але якщо ви не працюєте в СЕС, перевірити якість водопостачання комунальної мережі, в колодязі, можна за допомогою наборів для аналізу, що дозволяють за секунди виявити: жорсткість, концентрацію нітратів, важких металів та інших небезпечних речовин.

Рідина вищого класу

Таку воду людство видобуває з артезіанських джерел. Підготовка рідини відбувається на спеціалізованих підприємствах. В рамках підготовки мінеральний вміст доводиться до мінімального.

Рідина першої категорії 

Це вода з поліпшеними якостями, яку доводять до питного стану за допомогою фільтрації та поглибленого очищення. Завдяки проведеним процедурам рідина досягає високого рівня чистоти, але разом з тим втрачається більша частка корисних мікроелементів.

Мінеральна вода

Відрізняється від двох попередніх лужністю. Видобувається зі спеціальних природних джерел. природній склад зберігається. Іноді воду мінералізують штучно, добавляючи фтор.

Що таке органолептичні показники рідини?

До органолептичних показників питної води входять:

  • запах. Оцінювати виразність запаху прийнято за 6-бальною шкалою;
  • присмак. Кожен хімічний компонент має свій присмак: натрію хлорид – солоний, вуглекислий газ – кислий, сульфат магнію – гіркий;
  • колір. Забарвлення визначається за школою на 25 одиниць;
  • каламутність. Показник наявності суспензії : піску, мулу, бактерій, глини і т.д.

Якісна рідина повинна бути ідеально прозорою, без сторонніх запахів та присмаку.

Хімічні показники якості питної води

Не одні тести для води не обходяться без проведення хімічного аналізу. До них відносять:

  1. Окислюваність. В першу чергу досліджується перманганат. Чим вищий показник його окислюваності, тим брудніша вода.
  2. Рівень pH. Оптимальним показником є значення в межах 7-8 одиниць.
  3. Мінералізація. Визначається за об’ємом розчинених речовин в літрі речовини.
  4. Жорсткість. Встановлюється по рівню магнію та кальцію.
  5. Рівень заліза. Нормою для питного споживання є 0,3 мг/л.
  6. Вміст амонійного азоту. Це показник токсичності, який в нормі не повинен перевищувати  2 мг/л.

Хімічні показники дуже сильно залежать від регіону, способу отримання води.

Мікробіологічні показники питної води

Наступний критерій оцінки якості – мікробіологічний склад. До нього відносять:

  • загальний показник концентрації мікробів;
  • об’єм бактерій кишкової палички;
  • об’єм яєць лямблії, грибкових спорів.

Слід зауважити, що мікробіологічні показники води вкрай важливі, якщо треба перевірити колодязі, свердловини, господарсько-питні джерела.

Окрім приведених вище показників, до числа важливих також відносяться санітарні норми якості, позитивні властивості органолептики, епідеміологічна безпечність, хімічна нейтральність. Отже, санітарні показники – це сукупність всіх приведених вище характеристик.

Як можна поліпшити якість води?

Перевірка водопровідної питної води виконується перед її передачею в загальну мережу розподільника. Також обов'язковий контроль якості відбувається в точках водорозбору. Звичайно, що навіть чиста вода може зіпсуватись, поки дійде до споживача. Застаріли труби, порушення норм при монтуванні мережі – все це ставить під удар склад рідини.

Щодо методів поліпшення якості питної води, то тут одразу слід зауважити, що це вкрай важкий, високотехнологічний процес. Підготовку води на підприємствах проводять в декілька етапів. Використовуються:

  1. Фізичні і механічні методи.
  2. Нанофільтрація.
  3. Зворотній осмос.
  4. Обробка ультрафіолетом.
  5. Озонування, хлорування, знезалізнення.

Ось чому на придбанні професійно очищеної рідини заощаджувати не варто. А чим можна провести бодай базову очистку в домашніх умовах?

Методи очищення води в домашніх умовах

Людство вже досить довго використовує кип’ятіння як найбільш розповсюджений спосіб очищення води. Під впливом високих температур відбувається стерилізація води,вбивається цілий перелік небезпечних бактерій, вірусів та паразитів. Але у кип’ятіння є недоліки: формування кальцію, витіснення кисню.

Які методи можна розглядати в якості альтернативи кип’ятінню?

  1. Відстоювання води. Хлор випаровується, важкі суспензії осідають на дно.
  2. Заморожування. Тала вода позбувається солей, насичується киснем.
  3. Очистка активованим вугіллям. Вугілля адсорбує домішки та вбирає неприємні запахи.
  4. Срібло. Благородний метал знезаражує воду, укріплює імунітет, стимулює роботу шлунково-кишкового тракту.
  5.  Шунгіт. Камінь, який продається в аптеках. Здатний абсорбувати хлор, ацетон, знешкоджувати бактерії.
  6. Народні засоби: яблучний оцет, йод, грона горобини.

Якщо хочете завжди споживати тільки корисну воду, слід придбати не тільки фільтр, але і набір засобів для тестування складу рідини: смужки-індикатори, флуоресцентні тести и т.д.