Як ви оцінюєте присадибну територію перед купівлею нового будинку чи ділянки під забудову? Дивитеся на ландшафтний дизайн, кількість “соток” та наявність місця під парковку? Це – лише “вершина айсбергу”. Експертиза екологічного стану присадибної ділянки – це важливий захід, що допоможе попередити значні проблеми та витрати у майбутньому. Варто дізнатися, чи дозволить якість ґрунту вирощувати хороший врожай для родини. Чи не накопичилися у ньому надлишки отруйних речовин, що можуть згубно вплинути на стан вашого здоров'я? Чи безпечно купатися у басейні або попередньому власникові варто зробити вам знижку через зношені фільтри? Чи не містяться у питній воді нітрати, нітрити, надлишки заліза, аміаку чи міді? Дізнатися це досить просто, швидко та недорого. Будь-який користувач може проаналізувати води та ґрунт у “польових” чи домашніх умовах за допомогою тест-смужок та портативних лабораторій.
Що саме перевіряти – розкажемо у статті.
Аналіз ґрунту: рекомендації для городників
Городництво – це робота, яка потребує наукового підходу. Врожайність недосліджених земель визначається тільки тим, як пощастить. Якщо ви не хочете грати в лотерею, рекомендуємо дослідити ґрунт під засаджування на предмет лужності й засоленості, показників вмісту мінеральних речовин і т.д.
Агрохімічний аналіз ґрунту дозволить оцінити його експлуатаційний потенціал ще до покупки землі або початку меліоративних робіт.
Таким чином вдається:
-
отримати інформацію щодо кількості поживних речовин у грунтах;
-
визначити стан виснаження землі;
-
дослідити вміст отруйних речовин;
-
оцінити придатність землі для її засадження, розділивши на відносні фракції піску, мулу і глини.
Вже в процесі експлуатації тести дозволять планувати меліоративні заходи та оцінювати їх ефективність, планувати комплекси заходів з удобрення та покращення стану ґрунту, стежити за зміною його властивостей, тощо.
Що можна дослідити за допомогою експрес-тестів:
Лужність і засоленість – це ключові фактори родючості ґрунтів. Тому визначення рівня рН – це першочергове завдання агрохімічного аналізу.
Мінеральний склад ґрунту. Базовий аналіз передбачає оцінку вмісту 3-х основних мінречовин: калію, фосфору й азоту. Їх нестача знижує хворобостійкість рослин і призводить до порушень вегетаційного розвитку.
Структуру грунту. Дослідження дозволяє визначити придатність землі для культивування рослин та інших застосувань, розділивши на відносні фракції піску, мулу і глини.
Потрібні кожному: аналіз ґрунту на вміст шкідливих речовин
Навіть якщо ви не плануєте засаджувати ділянку та займатися городництвом, провести аналіз ґрунту важливо. Адже у ньому можуть міститися надлишки отруйних речовин, які підірвуть екологічний стан вашої присадибної території. І, як наслідок – ваше здоров'я.
Основні джерела забруднення:
-
Пестициди. Отрутохімікати, які використовуються в господарстві для боротьби зі шкідниками. Також їх активно споживають підприємства для захисту металу від корозії та для обробки деревини. Речовини накопичуються у ґрунті та водоймах. Перед купівлею будинку з присадибною територією чи ділянки під забудову фахівці рекомендують проводити екологічну експертизу, зокрема, експрес-тести на визначення пестицидів у ґрунті та воді.
-
Важкі метали – ртуть, свинець, кадмій, цинк, мідь. Їх токсичний вплив може порушувати стан здоров'я та скорочувати тривалість життя.
-
ПММ – паливно-мастильні матеріали. Малі обсяги речовин в ґрунті швидко розкладаються бактеріями та не становлять небезпеки, однак при потраплянні в водотоки та при розливах великих обсягів ПММ змінюються фізичні властивості води та ґрунту.
-
Нітрати та сульфати – міндобрива, надлишок яких накопичується в підземних водах та рослинах. З водою чи їжею ці речовини потрапляють в організм та провокують різні захворювання. Агрохімічний аналіз води та ґрунту дозволить оцінити кількісний вміст цих небезпечних речовин.
Ви та ваша родина протягом тривалого часу можете вирощувати плодоовочеві культури на зараженій ділянці, споживати й активно використовувати в побуті заражену воду, накопичуючи отруйні речовини в організмі. А проблеми зі здоров’ям, які можуть початися після переїзду до нового помешкання, не пов'язати з якістю води та ґрунту.
Вода – основа життя та здоров'я. Але не завжди…
За даними ВОЗ, вісімдесят відсотків хвороб передаються водою. Споживаючи неочищену воду з крана або криниці можна легко заразитися або поступово отруювати свій організм небезпечними речовинами, що містяться у цій воді.
Ми рекомендуємо завжди звертати увагу на якість води перед купівлею нової ділянки або при переїзді на нове місце проживання.
За допомогою швидких домашніх тестів ви можете визначити такі показники.
Спеціалізовані аналізи для контролю за якістю води
Кількість хлору у воді
Для дезінфекції питної води очисні станції та сьогодні нерідко використовують хлоровмісні препарати. А хлор не тільки в цілому не надає користі нашому організму, він, зокрема, руйнує зубну емаль. При значному зниженні рН води нижче позначки 7 емаль розм’якшується і стає уразливою до механічних пошкоджень. Навіть від простої зубної щітки.
Нітрати та нітрити
Основна небезпека для людини виникає тоді, коли споживані нітрати в травній системі організму переходять у нітрити. Надмірна кількість нітритів у організмі порушує баланс мікрофлори в кишківнику, унаслідок чого виникають симптоми інтоксикації.
На відміну від “пахучого” хлору, нітрати та нітрити можна виявити тільки після проведення аналізу води.
Аміак
Вісімдесят відсотків промислового аміаку використовується в господарстві в якості добрива. Речовина проникає у землю, потім у ґрунтові води. Долає водоочисні споруди та поступає у водопровід. Потрапляючи в організм людини, аміак подразнює слизову та стравохід.
Залізо та мідь
Надлишок міді провокує розвиток захворювань печінки. Залізо може привести до її пошкодження, а також ураження підшлункової залози та серця.
Бактерії
Фекальне забруднення ґрунтових вод та вживання погано очищеної води стає причиною ураження бактеріями сальмонели, холерними паличками та ін.
Окрім того, якщо на присадибній ділянці є басейн, доречним буде перевірити воду у ньому на рівень pH, лужність, вміст загального та вільного хлору, жорсткість та ін. Порушення нормальних показників може згубно впливати на організм людини та конструкційні елементи басейну.