Дощ, бруд, калюжі та сльота. Виходити на вулицю в таку погоду зовсім не хочеться. Але треба. Волога, що швидко просочує наш одяг і взуття, не тільки спричиняє значний дискомфорт, але й погіршує стан наших речей. Проте сьогодні існують ефективні способи захисту взуття та одягу від вологи, бруду і плям. Вони значно подовжують «життя» одягу й тканини, зберігають їх зовнішній вигляд та забезпечують вам тепло, сухість і комфорт. При цьому коштують такі засоби всупереч поширеній думці зовсім недорого. У цій статті ми розглянемо, що таке гідрофобне просочення, принцип його дії на матеріал, правила вибору і користування підходящим засобом для вирішення саме вашого завдання.

Як волога впливає на стан нашого взуття й одягу

Як саме взуття та одяг руйнуються під впливом вологи? Уявити це неважко: мабуть, кожен із нас бачив деформоване знебарвлене взуття та одяг з плямами, які не «бере» навіть потужний засіб для виведення плям.

Але розглянемо, як саме волога впливає на наші речі:

  • Міцність більшості матеріалів під дією вологи значно знижується. Руйнування шкіри і текстилю відбувається швидше.
  • За низьких температур вода у виробі розширюється, що призводить до розриву тканини або захисної мембрани.
  • Вода утворює на поверхні матеріалу плівку, мембрана перестане дихати і не має змоги випаровувати вологу.
  • Щодо шкіряних речей: після висихання матеріал втрачає еластичність, стає жорстким та вкривається тріщинами.

І це ще не все! Найстрашніший ворог ваших речей, особливо взуття, – це солі, олії та інші реагенти, що у великій концентрації містяться, наприклад, у снігу. Реагенти, що просочують матеріал разом з вологою і (через створення водної плівки) деякий час не випаровуються, продовжують руйнувати взуття навіть після висихання.

Попередити просочування взуття водою та шкідливими речовинами і зберегти себе від промокання та переохолодження допомагає спеціальний захист одягу та взуття від води, що, як правило, випускається у вигляді спрею, крему або просочення.

 

Поняття водостійкості матеріалів

При описі тканин, що використовуються, наприклад, для пошиття верхнього одягу і спорядження, часто використовують два близьких за значенням поняття – «водонепроникність» та «водостійкість». Ними позначають текстиль, що в тій чи іншій мірі не підлягає намоканню і проникненню вологи.

Тканина, що обробляється нано просоченням для тканин, вважається водостійкою. Якщо тиск води не перевищує певних меж і просочення лежить на текстилі рівним неушкодженим шаром, то вода збирається в краплі і скочується з матеріалу. Але варто тиску води збільшитися, як вона знайде «лазівку» та просочиться в тканину. Теж саме відбудеться, якщо шар просочення буде пошкоджений або ляже нерівномірно.

Таким чином, ефективність водовідштовхувального захисту обумовлена декількома найважливішими факторами:

  1. Очікуваним рівнем тиску води і в цілому умовами експлуатації. Міський дощик та злива у горах – це зовсім різні речі.
  2. Матеріалом, який належить обробляти.
  3. Рекомендованою формою і типом матеріалу;
  4. Його якістю та здібністю наноситися рівним щільним шаром без дефектів.

Тому розглядати, який водовідштовхувальний спрей для взуття краще, треба досить детально і відштовхуючись від вищезазначених умов.

 

Види гідрофобних засобів для взуття та одягу

Існує три основні типи захисних засобів.

Креми, що поділяються на два види:

  • густі, у складі яких містяться розчинник, віск, тваринний жир і фарбувальні елементи. Такі засоби створені виключно для шкіряного взуття та взуття з еко-шкіри;
  • рідкі креми або емульсійні засоби, які рекомендуються до застосування в теплу погоду. Така гідрофобна рідина містить меншу кількість розчинників або виробляється на водній основі, але надає лише малозначний захист.

Водовідштовхувальний спрей. Розчини цього типу підходять практично для всіх матеріалів. Гідрофобні спреї використовують для взуття і одягу. Вони створюють на поверхні матеріалу тонкий водовідштовхувальний шар. Такі склади відрізняються простотою нанесення – з тим, як користуватися водовідштовхувальним спреєм, розбереться навіть дитина. Аерозоль відрізняється на порядок довшим терміном дії, в порівнянні з кремами й емульсіями.

Просочення. Також випускаються у вигляді спреїв та аерозолів, але відрізняються за характером дії. Просочувальні спреї не утворюють плівки на поверхні матеріалу, а проникають всередину волокон матеріалу і забезпечують найдовший захист від згубного впливу атмосферних явищ.

Ми рекомендуємо купувати просочувальні й водовідштовхувальні засоби у спреях на водній основі, що створені за допомогою нанотехнологій.

 

Як обрати просочення для одягу і взуття

Обирати просочення або водовідштовхувальний спрей для взуття та одягу слід відповідно до матеріалу виробу, його типу і умов його експлуатації. Краще одразу звертати увагу на спеціалізовані бренди, які випускають широкі лінійки гідрофобних спреїв для різних типів виробів.

Наприклад, марки NANOPHOS (Греція), INPRODUCTS (Чехія), YOCHEM (Україна) випускають окремі засоби для:

  • зимового взуття;
  • туристичного спорядження та одягу;
  • робочого одягу;
  • для мембранних тканин;
  • для бавовняного текстилю і т.д.

Засоби розроблені шляхом тестування впливу води під різним рівнем тиску та містять допоміжні речовини, необхідні саме для того чи іншого типу виробу.

 

Переваги гідрофобного просочення і водовідштовхувальних спреїв для одягу та взуття

Водовідштовхувальне просочення для взуття, що створене на водній основі з використанням нанотехнологій, має такі переваги:

  • засіб надає водовідштовхувального й олеофобного (жировідштовхувального) ефекту на поверхні матеріалу;
  • захищає тканину або взуття від бруду;
  • забезпечує легке очищення поверхні;
  • виготовлення на водній основі та просочення наночастинок глибоко у волокна матеріалу не перешкоджає «диханню» матеріалу;
  • не модифікує зовнішній вигляд матеріалу;
  • не залишає слідів після застосування;
  • є екологічно чистим і нетоксичним;
  • легко наноситься за допомогою пензля, пульверизатора або валика.

Дуже важлива перевага саме просочувальних якісних засобів полягає в тому, як часто використовувати водовідштовхувальний засіб для одягу і на скільки вистачає однієї упаковки.

Серед інших типів гідрофобних засобів якісне нано просочення – економічно найбільш ефективне. Так, наприклад, одного використання засобу для взуття NanoTekas (Литва) вистачає на 1 рік за нормальних умов та на 3-4 місяці за екстремальних умов.

 

Рекомендації щодо застосування

Рекомендації щодо того, як наносити просочення на взуття та одяг або як наносити вологозахисні спреї, як правило, вказані на упаковці товару і можуть відрізнятися в залежності від типу виробу та виробника.

Але існує декілька спільних правил, яких дотримується більшість:

  1. Поверхня матеріалу перед обробкою повинна бути сухою і чистою. Пил, жир та інші забруднення необхідно ретельно видалити.
  2. Перед застосуванням слід випробувати засіб на невеликій площі виробу.
  3. Максимальний захист досягається через 24 години після нанесення.

Негативні погодні умови під час або після застосування продукту можуть впливати на властивості покриття.