Для забезпечення захисту людей при дотику до металевих неструмоведучих елементів, які можуть з яких-небудь причин виявитися під напругою, поряд з іншими засобами застосовуються захисне заземлення та занулення.

Згідно ГОСТ 12.1.009-76, захисне заземлення – це навмисне електричне з'єднання з землею або її еквівалентом металевих неструмоведучих частин, які можуть опинитися під напругою. Призначення захисного заземлення – усунення небезпеки ураження людей електричним струмом при контакті з конструктивними частинами електрообладнання або екранованими матеріалами, що виявилися під напругою.

У цій статті ми розкажемо, що таке заземлення, розглянемо потенційні ризики, пов'язані з відсутністю захисного заземлення, його значення для безпеки людини та способи його облаштування.

 

Фізична природа заземлення

Вилка заземлення YSHIELD фотоЕлектричний струм протікає між точками, які мають різний електричний потенціал - різну величину електричного заряду. Щоб струм побіг, ці точки потрібно з'єднати провідним середовищем, наприклад, мідним дротом.

Найпростіший приклад: електрична розетка. В одному з її гнізд містися напруга ± 220 В, а в іншому – 0 В. Коли ці гнізда замикаються через включений в розетку прилад, між ними починає текти струм, який, власне, і вдихає життя в холодильник, фен, праску, комп'ютер і т.д.

Земля вважається абсолютним нулем – її заряд завжди 0 В. Це ключовий факт. А тіло людини проводить струм іноді не гірше, ніж мідний кабель.

 

Ризик для людини

Розглянемо, чому з усіх видів заземлення захисний чи не найбільш важливий. Уявімо звичайну пральну машину з пошкодженим внутрішнім дротом. З величезною ймовірністю дріт, що несе напругу 220В, торкнеться внутрішніх металевих частин, які з'єднані з корпусом машини. Корпус приладу миттєво опиниться під напругою. Якщо до цього корпусу доторкнеться людина, то вона отримає удар струмом.

Річ у тім, що потенціал корпусу машини дорівнює 220 В, а потенціал поверхні, на якій знаходиться людина – 0 В. Струм потече з зарядженого корпусу машини на підлогу з нульовим потенціалом, використовуючи тіло людини, як провідник.

Окрім того, напруга може навіть накопичитися на корпусі приладу і не через несправність, а через статичну електрику. Звичайно, удар струмом, не буде смертельним, проте цілком здатний нашкодити здоров'ю.

Є декілька способів уникнути смертельного удару:

  • опинитися у момент контакту у гумовому взутті на абсолютно сухому підлозі з абсолютно сухими руками (що є малоймовірним);

  • врятуватися завдяки наявності приладу УЗО, який оперативно відключить електропостачання. Однак це станеться вже після удару струмом, а значить значна шкода здоров'ю вже буде нанесена;

  • прокласти якісну систему заземлення.

Третій варіант забезпечить найбільшу безпеку для людини. В описаній ситуації система заземлення взяла б удар струмом на себе, а людина відчула б лише легке поколювання.

 

Просте заземлення своїми руками

Отже, що таке заземлення та як воно працює? Заземлення являє собою процес з'єднання металевих частин електроприладів з землею. Виводяться «на землю» ті частини, які можуть прямим або непрямим чином загрожувати ударом струмом в разі, якщо через міні-ПП опиняться під напругою. Мета у заземлення одна, але зате яка – убезпечити життя і здоров'я людини.

Схема саморобного заземлення могла б виглядати так:

  1. До корпусу електроприладу надійно прикріплений провід, який виведений на вулицю через двері, вікно або будь-який інший отвір;

  2. В землю вбитий металевий штир (куточок, дріт, труба).

  3. До цього-то виробу і кріпиться провід, що йде від корпуса електричного приладу.

Тобто заземлення будинку– це з'єднання проводом корпусу обладнання та заземлюючого контуру (металоконструкції, змонтованої за заданими розмірами з певних матеріалів та "захованої" в землю).

Схема заземлення: електроприлад – вилка – розетка – клемник в електрощиті – заземляючий кабель – контур заземлення – земля.

Чому така схема працює? Почнемо з того, що потенціал землі завжди 0 В, а на нашому корпусі може виявитися все 220 В – тому струм потече в землю, яка абсолютно від цього не постраждає. Зате людина, що доторкнеться корпусу, виявиться в безпеці, оскільки струм обирає для свого шляху на землю кращий провідник і тече через нього. Якщо є заземлення, то воно і є найкращим провідником електрики.

 

Найбільш ефективне заземлення

Заземлюючий кабель YSHIELD фотоАле найнадійніше і грамотне заземлення – те, яке передбачено в пристрої електричної проводки будинку або квартири. В такому випадку в проводці крім двох проводів (фаза і нуль) є і кабель заземлення, тобто провідник току. Для побутових цілей зазвичай використовується недорогий заземлювальний провідник – одножильний кабель або частина многожильного. Основною складовою дротів завжди залишається мідь, а перетин варіюється.

Заземлювальна жила гілкується, підходячи до кожної розетки. Розетка, в свою чергу, має додатковий контакт – ті самі «вусики» з боків гнізда, які є у багатьох сучасних розеток. Електроприлад, в якому передбачено заземлення, має спеціалізовану вилку заземлення з додатковими бічними контактами і трьохпровідний шнур. Третій провід – заземлюючий, він з'єднаний з корпусом приладу та іншими металевими елементами, які можуть опинитися під напругою і бути небезпечними для людини.

Заземлення виводиться на бічні контакти вилки, які, в свою чергу, через «вусики» розетки відведуть напругу в землю. Однак слід мати на увазі, що розетка з заземленням, по-справжньому заземлена лише в разі, якщо заземлення є і в схемі електропроводки.

 

Заключення

Отже, з огляду на збільшення кількості електроприладів в наших оселях, слід задуматися про професійний монтаж системи заземлення в електропроводці житла. Тим більше, що деякі сучасні прилади і зовсім строго заборонено експлуатувати без професійного заземлення.

Нагадуємо, що у нашому інтернет-магазині ви можете купити дроти, вилки та інші прилади для заземлення. В тому числі,пластини заземлення для екрануючих поверхонь та тканин.