Вода – ефективний розчинник і найсприятливіше середовище для розмноження бактерій. Облаштування приміщень, що знаходяться в умовах підвищеної вологості, потребує особливої уваги, адже незахищені поверхні стін, на яких постійно накопичується конденсат, неодмінно стають «жертвами» води. Вони деформуються і покриваються грибком та пліснявою. Для того, щоб кінцева обробка стін служила довгі роки, необхідно подумати про ефективний гідрозахист. Якісна вологозахисна грунтовка – це важливий матеріал, «життєво» необхідний для обробки поверхонь приміщень, що постійно контактують з водою і вологою.

Цю статтю ми підготували для майстрів та власників, що готуються до ремонту або будівництва. У ній ми розкажемо, які види грунтовки існують на ринку і дамо декілька порад щодо її вибору й використання.

Характеристики і властивості грунтовок

Гідрофобна грунтовка – початковий та один з найважливіших етапів захисту будівельних поверхонь від просочення вологою. Проникаючи вглиб основного матеріалу, ґрунтовка сприяє утворенню плівки, зміцнюючи всю поверхню. Також завданнями розчину є забезпечення ефективного зчеплення поверхні з декоративною обробкою і, звичайно ж, надання їй гідрофобних властивостей.

Гідроізоляція поверхні досягається шляхом проникнення ґрунтової суміші у важкодоступні тріщини, пори площини та їх заповнення. Після полімеризації ґрунту утворюється своєрідна кристалічна решітка, що перешкоджає проникненню вологи в поверхню.

Гідрофобні властивості водовідштовхувального просочення використовують для захисту пористих і абсорбуючих основ, таких як:

  • цегляні матеріали;
  • штукатурні розчини;
  • бетон;
  • шпаклівка;
  • ГК і т.д.

Якісними вважаються грунтовки, що зменшують коефіцієнт водопоглинання визначених поверхонь, але не впливають на їх повітропроникність. Одними з найбільш ефективних та екологічно чистих вважаються полімерні грунтовки, виготовлені на основі нанотехнологій.

Величина часток, що проникають у пори поверхні, – близько 60 нанометрів, що забезпечує найбільш надійний захист. Час висихання звичайних засобів варіюється у межах 4-6 годин залежно від умов. Час висихання якісних високотехнологічних нанозасобів починається від 1 години.

Водовідштовхувальні якості матеріалу починають функціонувати через 8-12 годин після нанесення.

 

Різновиди грунтовки для пористих поверхонь

У цілому, гідроізоляційна ґрунтовка існує у двох варіантах:Полімерна ґрунтовка NANOPHOS SURFAMIX P фото

  1. Вологостійка грунтовка глибокого проникнення. Основу її складають полімери й акрилати, що знаходяться у водної дисперсії епоксидних смол. Саме сюди відноситься наногрунтовка, про яку ми писали вище. Зазвичай такі засоби виготовляються у формі концентрату для приготування водного розчину. Глибина проникнення такого грунту у волокна матеріалу досягає 10 см.
  2. Поверхневий поліуретановий грунт. Така грунтовка створює захисний шар на поверхні матеріалу і використовується, переважно, для нанесення на підлогу, зокрема, під майбутню заливку підлоги наливного типу.

Полімерні нано грунтовки, про які ми згадували вище, відносяться до різновиду грунтовки глибокого проникнення і є найбільш ефективними.

Також гідрофобна грунтовка класифікується за типом впливу. Зміцнюючий розчин застосовується для початкового просочення поверхні. Нанесення такої грунтовки забезпечує зчеплення верхніх шарів поверхні глибиною на 3 см. Найчастіше вона наноситься під значний шар шпаклівки або штукатурки, а також шар клею для плитки.

Другий різновид – адгезійна ґрунтовка, що поліпшує склеювання шарів обробки. Вона може наноситися і на пофарбовані, і на оштукатурені поверхні.

В залежності від складу ґрунтовки гідроізоляційного призначення розділяють на:

  • алкідну;
  • акрилову;
  • мінеральну;
  • фенольну.

Перші три можуть використовуватися як ззовні, так і всередині приміщення, два останні – тільки ззовні.

Розглянемо кожен вид більш детально для того, що визначити, яку грунтовку обрати для вирішення того або іншого завдання.

 

Рекомендації щодо вибору водозахисної грунтовки

Основоположне значення у виборі ґрунтового матеріалу відіграє його склад, адже від компонентів засобу залежать його властивості.

Так, алкідна ґрунтовка використовується, зокрема, для обробки дерев'яних стін і поверхонь із низькими поглинальними властивостями. Ключова особливість такого ґрунту полягає в тому, що він, завдяки вмісту алкідної смоли, забезпечує антикорозійний захист матеріалу основи. Не рекомендується його використання для мінеральних і ГКЛ-поверхонь.

Акрилову грунтовку вважають універсальною. Її основу складають акрилові полімери. Вона може бути використана для обробки будь-яких поверхонь:

  • гіпсоволокнистих;
  • бетонних;
  • ГКЛ;
  • скловолоконних;
  • цементних і т.д.

Єдиним обмеженням щодо застосування є метал. Акрилова гідрофобна грунтовка поєднує в собі властивості як зміцнюючого, так і адгезійного матеріалу.

Грунтовка мінеральна використовується для просочення мінеральних основ: бетонних, керамзитобетонних, цегляних, обштукатурених тощо. Роль сполучного матеріалу може відігравати цемент, гіпс або вапно.

Останній тип – полістирольна грунтовка гідроізолююча, що використовується для фасадних робіт. Те ж саме можна сказати і про фенольну грунтовку.

Вибирати ґрунтовку слід не тільки за складом грунту, а й залежно від типу основного матеріалу. Поверхням з особливими вимогами міцності й надійності необхідна зміцнююча гідроізоляційна грунтовка. Якщо ж потребується підвищити зчіплювальні властивості поверхні, то варто обрати адгезійні грунти.

 

Переваги використання гідроізоляційних грунтовок

Використання грунтовки для гідроізоляції має цілий ряд переваг.

  1. Безумовно, головна перевага – здатність створювати вологонепроникний бар'єр, що «запечатує» поверхню, попереджуючи проникнення вологи.
  2. Грунтовки знижують вологопоглинальні властивості поверхні, що зводить до мінімуму ймовірність розмноження грибків.
  3. Подібно до будь-якої іншої грунтовки, гідрофобна посилює адгезивні властивості поверхні, покращуючи її зчеплення з обробкою. Так декоративний матеріал служить набагато довше. Особливо важлива хороша адгезія, якщо йдеться про необхідність накладення досить товстого шару, наприклад, штукатурки або шпаклівки.
  4. Грунтовка-гідроізоляція робить поверхню антистатичною: вона отримує здатність до відштовхування пилу.
  5. Збільшує стійкість поверхні до впливу хімії.

Крім позитивних властивостей, гідроізоляційний шар деяких сумішей може зіграти і проти вашого комфорту: він заважає проникненню пари через поверхню, що призводить до надмірної вологості в кімнаті та відсиріванню стін, підлоги й стелі. У такому разі власник буде змушений забезпечити ефективну вентиляцію.

Тому ми рекомендуємо обирати нано грунтовки, що гарантують збереження повітропроникних властивостей поверхні.