Волога – один з найнебезпечніших факторів корозії будівельних матеріалів. Мігруючи в порах, вода поступово розчиняє солі, що при змінному зволоженні та висиханні порушує структуру, зменшує міцність матеріалу, викликає корозію арматури залізобетона. Багаторазове поперемінне заморожування і відтавання води в порах будівельної поверхні впродовж року також призводить до його розтріскування і руйнування. Стратегія захисту фасадів від пошкодження зводиться до мінімізації контакту матеріалів з водою. Для цього будівельна поверхня обробляється гідрофобізаторами, найбільш оптимальними з яких є кремнієорганічні розчини або нанозасоби.

Вони багато років використовуються у світовій практиці та все більше поширюються в будівництві України.

 

Що собою представляють гідрофобізатори

Гідрофобізатор для захисту мармуру, граніту і каменю фотоГідрофобізатори використовуються як в чистому вигляді, так і у вигляді водних розчинів і емульсій, розчинів в органічних розчинниках. Зокрема, випускається концентрат, який призначений для розведення з водою у відповідних пропорціях. Також існують гідрофобізатори у вигляді сухих сумішей, які додаються в воду або органічні сполуки. Дві основні категорії таких засобів:

 • гідрофобізатори на водній основі;
 • гидрофобизатори на силіконовій основі.

Більшу популярність отримали розчини на водній основі. Оскільки їх в’язкість майже аналогічна воді, засіб глибоко проникає в капіляри поверхні, що не забезпечить жоден водовідштовхувальний еластомер або полімер.

 

Принцип дії

Дія гідрофобізаторів:

 • Кратно знижують здатність будматеріалу вбирати вологу при прямому контакті з водою.
 • Блокують капілярне всмоктування вологи цеглою та бетоном, особливо в місці стику цоколя з фундаментом.
 • Підвищують стійкість будматеріалів до негативного впливу зовнішнього середовища, опадів, вітру, хімічної та біологічної корозії.
 • Підвищують морозостійкість поверхні.
 • Перешкоджають утворенню темного нальоту на пористих поверхнях.
 • Попереджають пожовтіння поверхні внаслідок негативного впливу ультрафіолету.
 • Перешкоджають утворенню відкладень розчинних солей на поверхні стіни або стелі та зміни кольору в результаті таких відкладень.

Кремнійорганічні складники гідрофобних засобів проникають всередину будівельного матеріалу на 2-15 мм, в залежності від їх структури та пористості. Вода висихає, а просочення герметизує великі капіляри. Герметизация дрібних пор не потрібна, адже поверхневий натяг води не дозволяє краплям в них проникати. В результаті матеріал зберігає активний газообмін, або, як кажуть, «дихає». Поверхня будматеріалу ущільнюється, що дозволяє уникнути проникнення води, олії та жиру.

Таким чином поверхня не обростає мохами та лишайниками, на ній не розвивається цвіль. Крім того, більшість сучасних гідрофобізаторів на водній основі містять антисептичні речовини, що запобігає розвитку бактерій і грибків.

Окрім того, гідрофобне просочення допомагає запобігти руйнуванню поверхні внаслідок низьких температур.

Взимку під час морозу волога всередині пористої поверхні перетворюється на лід. В процесі переходу рідкого стану води в тверде тіло вона розширюється в об'ємі на 12%. Збільшення об'єму рідини в порах призводить до руйнування матеріалу та появи тріщин.

Гідрофобізатори перешкоджають насичення великих пор водою, а значить і процесу руйнації.

 

Де та коли необхідні гідрофобізатори

Полімерна ґрунтовка для пористих поверхонь фотоГідрофобізатори рекомендуються для обробки будь-яких пористих поверхонь, які контактують з вологою:

 • стін підвалів;
 • будівельних фасадів;
 • терас;
 • покрівлі;
 • ліпнини;
 • герметизація затирки швів плитки;
 • доріжок та тротуарних плиток;
 • конструкцій з каменю, граніту, мармуру;
 • асфальту;
 • фундаменту.

Для досягнення найкращого результату на різних поверхнях слід використовувати спеціалізовані засоби. Наприклад, серія гідрофобізаторів грецького бренду NanoPhos включає засіб для мармуру, каменю, граніту та окремо – для пористих будівельних поверхонь.

Ефективні гідрофобні засоби виготовляють й українські компанії. Так, вітчизняний бренд YOCHEM випускає гідрофобний засіб у вигляді концентрату для мінеральних поверхонь: цегли, каменю, штукатурки (окрім гіпсової), бетону, тротуарної плитки.

Особливу увагу до обробки будівель необхідно приділити тим забудовникам, які працюють в регіонах з вологим кліматом, на об'єктах поруч з вологими лісами і великими водоймами.

Але, зважаючи на виражену зміну сезонів в Україні, гідрофобізації підлягають більшість будівель в усіх регіонах.

 

Переваги гідрофобізаторів

Особливості кремнійорганічних гідрофобізаторів, що можна вважати перевагами перед поширеними плівковими покриттями (фарбами, лаками, емалями):

 • Наявність універсальних та спеціалізованих засобів, сумісних  майже з будь-яким будівельним матеріалом.
 • Майже повне збереження паропроникності поверхні. Після обробки активність газообміну знижується в середньому на 10-15%, максимум – на 20-30%, що все одно не має критичного впливу на матеріали.
 • Допомагають зберегти чистоту поверхні: пил та бруд легко видаляються дощем.
 • Прозорі розчини не просто не спотворюють колір обробки, але і допомагають надовго зберегти його протягом експлуатаційного періоду.
 • Підвищують морозостійкість будівлі в 3-5 разів.
 • Посилюють стійкість до корозії в 1,5-2 рази.
 • Довговічність: обробка активно діє упродовж 10 років та більше.
 • Гідрофобізація кремнійорганічними засобами обійдеться дешевше інших варіантів гідроізоляції.

Оброблені будівлі значно довше зберігають естетичний зовнішній вигляд та цілісність та рідше потребують ремонту.

 

Як використовувати гідрофобні розчини

Підготовка розчину залежить від форми випуску. Концентрати типу вже відомого нам українського YOCHEM слід розводити у воді до робочої концентрації. Готові кремнійорганічні розчини розведення не потребують.

Підготовка поверхні приблизно однакова для всіх засобів:

 1. Поверхню слід очистити від пилу, бруду, матеріалів облицювання.
 2. Крихкі ділянки видалити сталевою щіткою.
 3. Тріщини і вибоїни розшити і зашпаклювати.
 4. Видалити графіті, якщо вони є.
 5. Стерти або змити висоли на цеглі, бетоні, штукатурці.
 6. Також потрібно видалити грибкові ураження і цвіль.
 7. Перед нанесенням складу поверхню будівлі рекомендується обробити антигрибковим розчином.
 8. А якщо на фасаді є жирні плями, то їх видаляють спеціальним розчинником.

Перед застосуванням розчину слід провести випробування на невеликій площі поверхні.

Розчин наноситься за допомогою пензля, валика або пульверизатора. Як показує практика. розпилювач є найекономнішим варіантом. Найбільш чутливі та поглинаючі поверхні рекомендується обробляти повторно, протягом перших 3-х годин після нанесення.

По завершенні оброблену поверхню слід залишити для висихання на 24 години.

Важливо: негативні зовнішні умови під час або після обробки можуть впливати на властивості покриття. Так, наприклад, засоби від NANOPHOS слід наносити у суху погоду при температурі від 5 до 35 градусів. Уважно читайте інструкцію перед застосуванням будь-якого розчину та дотримуйтесь правил використання!