Електроніка стала невід'ємною частиною життя сучасної людини. Смартфон, ноутбук, навіть робот пилосос потребують правильного догляду. Мікрохвильову піч, електричну духову шафу також можна вважати електронікою. Як відомо, електричні деталі є самими вразливими частинами будь-якого механізму, тому важливо правильно підібрати засоби для догляду за оселею та технікою.

 

Які бувають ступені захисту IP

Під час придбання електроніки можна помітити, що кожен гаджет має свій ступінь захисту. В залежності від рівня захисту техніка буде або зовсім беззахисна перед пилом чи водою, або аксесуар можна занурювати у воду у працюючому стані. Перш за все, розглянемо що таке IP.

Водовідштовхувач для електроніки фотоIP — розшифровується як International Protection Rating. Маркування має міжнародні стандарти та поділено на класи та категорії. Клас захисту відображено двома цифрами у номері: чим вище значення, тим краще захищена електроніка. Перша цифра (від 0 до 6) відповідає за ступінь захисту від пилу. Значення цифр:

  • 0 — прилад не захищений;
  • 1 — захист від твердих часток розмірами від 50 мм;
  • 2 — захист від часток розміром від 12 мм;
  • 3 — захист від часток розміром від 2,5 мм;
  • 4 — від часток розміром від 1 мм;
  • 5 — частковий захист від пилу;
  • 6 — повний захист від пилу.

В залежності від першої цифри, прилад бажано використовувати або в спеціальному приміщенні, або будь-де. Друга цифра в номері показує ступінь захисту від вологи, нумерація іде від 0 до 8. Показники розділяють:

  • 0 — без захисту;
  • 1 — від крапель, що падають вертикально;
  • 2 — від падаючої вологи під кутом 15°;
  • 3 — від бризків які падають під кутом до 60°;
  • 4 — повний захист від бризків;
  • 5 — від водяних струменів;
  • 6 — від потужних водяних струменів;
  • 7 — від потрапляння під воду на короткий проміжок часу;
  • 8 — від занурення під воду на довгий час.

Ступінь захисту від вологи властивий для всієї побутової техніки, незалежно від призначення. Найвищий ступінь захисту використовують для аксесуарів персонального користування, таких як фітнес-браслет, смартфон, тощо.

 

Як розшифрувати клас захисту IP

Окрім ступеня захисту розрізняють також клас, який маркується літерою англійського алфавіту. Додаткове буквенне маркування використовується у випадках, коли запчастини приладу можуть становити загрозу для людини. Маркування зображують літерами A, B, C, D. Кожна буква має своє персональне значення:

  1. A — захист від ненавмисного дотику до небезпечних ділянок пристрою, великою площею тіла.
  2. B — захист користувача від дотику до небезпечних ділянок техніки малою площею тіла.
  3. C — посилений захист корпусу від проникнення інструментів та обладнання.
  4. D — корпус приладу не має отворів для попадання пилу, бруду та тонких інструментів.

Наявність додаткового захисту передбачає наявність спеціальних засобів для догляду. Чим гірше захищений прилад, тим ретельніше потрібно доглядати за ним, а в деяких випадках використовувати водовідштовхувач для електроніки.

 

Спецзасоби для догляду за електронікою

У кожної сучасної людини у кишені лежить смартфон або вдома стоїть персональний комп'ютер чи оргтехніка. З часом на поверхнях з’являються подряпини, сліди від дотиків або жировий наліт. Перед тим як придбати техніку, зазвичай, порівнюють технічні параметри, вивчають особливості роботи, навіть зовнішній вигляд.

Використання будь-якої ганчірки, яку можна знайти вдома, зовсім не підходить для тонкого екрана. Виробники мийних засобів розробили спеціальні серветки, гелі та очищаючі пінки для догляду за технікою. В залежності від ступеня та характеру забруднення підбирають і засіб.

 

Очищення серветками

Очисні вологі серветки найбільше використовуються для видалення пилу та слідів від пальців. Безперечною перевагою вологих серветок е те, що вони не містять спирту та не залишають розводів після використання. Серветки гіпоалергенні, тож для людини не містять ніякої шкоди. Зазвичай продаються у тубусі, тому після використання необхідно щільно закривати клапан, щоб продовжити термін використання.

 

М’яка турбота — гель

Особливої популярності набирають очищувачі на гелевій основі. Гель м’яко очищає забруднення та не залишає жирних слідів. Зазвичай, використовується для видалення плям з моніторів та LCD екранів. Більшість користувачів віддають перевагу саме гелю, бо зазвичай у комплекті з гелем йде м’яка серветка з мікрофібрового волокна. Гель подібно до спреїв не наноситься безпосередньо на техніку. Спочатку невелику кількість засобу наносять на серветку, а потім круговими рухами витирають поверхню.

 

Для догляду за моніторами і оргтехнікою

Спреї з розпилювачем використовуються переважно для екранів ноутбука чи телевізора. Особливістю є те, що рідина витрачається економно, що дозволяє розрахувати витрати засобу на весь період придатності.

Одразу після нанесення спрей перетворюється на піну, яка не затікає у щілини в корпусі, та дбайливо очищує забруднення, та не завдає шкоди для матриці.

 

Особливості догляду за ноутбуком

Ноутбук має кожен другий житель планети, попри високий рівень захисту від пошкоджень та забруднень, екран та клавіатуру потрібно регулярно чистити. Після того, як корпус був очищений від бруду, переходять до монітора. Матриця у моніторах має крихку структуру, та легко піддається пошкодженням, тому існують базові рекомендації по догляду. Що можна та не можна використовувати для видалення плям:

  1. Спирт та Аміак являються головними ворогами матриці, тому що хімічні сполуки їдкі, та можуть роз’їсти зовнішнє покриття екрану. Також, в жодному разі не можна використовувати рідину для миття посуду як засіб для чищення.
  2. Використовуються лише м’які або мікрофіброві серветки, тому що монітор легко пошкодити.
  3. Не можна наносити очисну рідину безпосередньо на монітор, тому що більшість засобів є концентрованими, а велика кількість концентрату може призвести до пошкоджень.
  4. Витирати бруд потрібно легкими круговими рухами без сильного натиску. Матриця дуже м’яка, тому сильним натисканням можливо пошкодити поверхню.
  5. Бруд та пил з кутів можна видалити за допомогою ватної палички та засобу для чищення. Засіб наноситься в невеликій кількості на ватну поверхню, та акуратними рухами протирається на стиках між поверхнями.

Якщо монітор сенсорний, то витирати забруднення можна так само як і звичайний. Однак, слід бути обережним і не надавлювати на поверхню сильно. Якщо планується подорож, то у дорогу краще за все брати серветки, тому що вони більш компактні та практичні у використанні.

 

Особливості догляду за клавіатурою

Ноутбук та персональний комп'ютер облаштовані таким засобом для вводу інформації, як клавіатура. Клавіатура, як і екран, збирає багато пилу та бруду, можна сказати, що це друге по забрудненості місце електро гаджетів.

Якщо клавіші чисті, то пил можна витерти за допомогою щіточки або кисті. Ні в якому разі не можна використовувати спирт для очищення, тому що може стертися фарба з клавіш. У випадку, коли бруд забився під клавіші, можна використати балон зі стисненим повітрям. Використовувати пилосос для цих цілей не бажано, бо прилад має велику потужність та дуже громіздкий, що може призвести до пошкодження внутрішніх контактів.