Рослини потребують певної кислотності ґрунту. Одним культурам підходить слабокислий ґрунт, другі краще ростуть у нейтральному, треті віддають перевагу слаболужному середовищу. Наприклад, лохина, брусниця, журавлина ростуть виключно на кислому ґрунті, глід добре родить на лужних ґрунтах.

Якщо хочете мати гарний урожай огірків – підготуйте землю з рН, що близький до нейтрального.

Чому потрібно вимірювати кислотність ґрунту?

Якщо кислотність ґрунту не відповідає певним вимогам, у рослин порушується нормальний процес засвоєння поживних речовин, уповільнюється вегетативний розвиток і зменшується опір захворюванням.

Визначення кислотності ґрунту покаже, чи знаходиться ваш ґрунт в оптимальних межах та чи потрібно вжити агротехнічних заходів для регулювання рівня pH. Для поліпшення кислих ґрунтів, зазвичай, використовують вапно або доломіт. Вапно містить в основному карбонат кальцію, а доломіт – карбонат кальцію і карбонат магнію. Підвищення кислотності ґрунту є досить рідкісним явищем, але якщо така необхідність виникла, найпростіше внести в ґрунт кислий болотистий торф.

Кислотність – нестабільний параметр, вона може змінюватися після внесення певного виду добрив, після «кислих» дощів та ще й залежить від рН води, якої ви поливаєте. Тому важливо вибрати зручний для вас спосіб і визначити, як та чим виміряти кислотність ґрунту.

Як визначити кислотність ґрунту на садовій ділянці?

Кислотність ґрунту визначається через рН.

Шкала рН становить від 0.0 до 14.0. Показник максимально кислого середовища – 0.0, найбільш лужного – 14.0, нейтрального – 7.0. Наприклад, лимонний сік – 2.4 рН (кислий), вода 7.0 (нейтральна), мильний розчин – 9.3 (лужний). Оптимальним показником кислотності для культурних рослин є діапазон рН від 5.5 до 7.5.

Зазвичай для визначення кислотності ґрунту використовують спеціальні прилади, які називаються pH-метрами, або ж віддають зразки ґрунту на аналіз в лабораторію. Доцільно придбати такі вимірювальні прилади, якщо ви фермер або збираєтесь виконувати аналізи на замовлення. Хороший pH-метр, який точно буде міряти значення pH, коштує дорого. Якщо відправляти зразки ґрунту в спеціалізовану лабораторію, то виконання аналізу вимагає певного часу і такі дослідження коштують грошей.

Існує бюджетний і простий спосіб аналізу ґрунту на pH. Визначити кислотність ґрунту можна за допомогою лакмусових папірців.

Звісно, не всі тестові папірці підходять для визначення кислотності ґрунту. Намагайтесь використовувати тестові смужки на pH від відомих виробників. До китайських тест-смужок слід ставитися з обережністю, оскільки вони часто мають неякісний барвник, який «пливе» під час вимірювання, а це шкодить точності результатів. Також, по можливості, купуйте тестові смужки для визначення кислотності з вузьким діапазоном вимірювання, наприклад, від 4 до 8 pH. Завдяки звуженому діапазону вони мають вищу точність (крок визначення pH 0.3–0.5, на відміну від стандартних 1.0).

Які тестові смужки на pH з асортименту Інтернет-магазину «Nanomarket» найбільше підходять для визначення кислотності ґрунту?

Це індикаторні смужки на pH від відомого британського виробника «Johnson Test Papers».

Індикаторні смужки на pH 4.0–7.5 JTP pH Indicator Strips

Тест-смужки мають діапазон від 4.0 до 7.5 pH, що повністю покриває діапазон кислотності ґрунтів, від сильнокислих (наприклад, для вирощування лохини) до слабокислих (чорнозем) та нейтральних.

Ці тестові смужки мають крок у 0.3 pH, що в принципі дає змогу отримати доволі пристойні результати під час вимірювання. 

В упаковці 100 штук.

Ми однозначно рекомендуємо цей продукт як найкращий за співвідношенням «ціна – якість».

Індикаторні смужки з підвищеною роздільною здатністю pH 4.0–8.0 JTP Comparator Paper pH

Ці смужки мають трохи ширший діапазон (до 8 pH), але, відповідно, й вужчий крок (0.5 pH). У наборі міститься 200 тестових смужок.

Переваги: швидке визначення рівня рН, висока точність вимірювання. Рівень рН легко визначати завдяки чіткій градації кольорів шкали на компараторі.

Індикаторні смужки з підвищеною роздільною здатністю pH 4.0–8.0 JTP Comparator Paper (рулон 5 м)

Ці тест-смужки аналогічні до попередніх, але мають формфактор рулону, який зручно використовувати для постійних вимірювань. В одному наборі – рулон з паперовою смужкою довжиною 5 м.

Компаратор дає змогу точно визначати інтенсивність забарвлення смужки за допомогою колірного диска, який обертається.

Точність у середньому в 5 разів вище, ніж у звичайної колірної шкали.

 

Індикаторні смужки на pH 4–8 (100 шт.) UKRHIM TS-PH8-100

Тестові смужки від українського бренду «УКРХІМ» для самостійного визначення рівня pH (кислотності) в діапазоні від 4 до 8 pH.

Тестові смужки мають видовжений дизайн та виготовлені з PVA-пластику, що не розмокає у воді. В одній упаковці міститься 100 смужок із кроком вимірювання 0,5 pH.

Переваги: смужка просочена якісним реагентом, кольори добре відкалібровані згідно зі шкалою вимірювання, на флакон для зберігання нанесена кольорова шкала для порівняння результатів вимірювання та інструкція з використання українською мовою.

Як правильно виміряти pH ґрунту?

Щоб визначити кислотність ґрунту в домашніх умовах або прямо на присадибній ділянці, виконайте чотири прості кроки:

1. Наберіть зразок ґрунту в місткість.

2. Додайте невелику кількість води для створення витяжки. Чим більше ви додасте води, тим більшою буде похибка при вимірюванні. Намагайтеся використати невелику кількість води! Бажано взяти дистилят або воду з pH, близьким до нейтрального (pH 7).

3. Опустіть лакмусовий папірець у витяжку і майже одразу дістаньте її.

4. Візуально порівняйте колір тестової смужки з кольоровою таблицею на упаковці (кожному кольору відповідає показник pH).

Сподіваємось, метод визначення кислотності за допомогою індикаторних смужок стане вам у пригоді.

 

У відео «Бюджетний спосіб визначення pH ґрунту» продемонстровано, як можна виміряти pH ґрунту дешевим і доступним способом – за допомогою спеціальних тестових смужок (лакмусу).