Спектр послуг за будівництва приватних басейнів зазвичай охоплює установку спеціальних фільтрувальних систем або використання хімічних реагентів для знезараження води. При цьому оптимальна концентрація хімічних речовин у воді – це достатня для якісного знезараження та, при цьому, безпечна для організму та конструкційних елементів басейну та його систем. Контроль стану води можна проводити за допомогою недорогих та простих у користуванні експрес-тестів, найзручнішими з яких є тестові смужки для басейнів: вони діють миттєво і показують точний результат всього за 15 секунд.

Експрес-аналіз води рекомендується використовувати для басейнів, де для знезараження використовується хлорування, бромування, озонування води, а також в якості альтернативи хлоруванню, застосовується активний кисень.

Розгляньмо основні параметри та норми для аналізу води у басейні.

 

pH

Число рН – це співвідносний показник лугу та кислоти у воді, що коливається в межах 0-14 мг/л. Нейтральний, зразковий показник дорівнює 7. Чим нижче рН, тим більше кислоти в воді.

Незначне відхилення від норми не створює небезпеку для здоров'я людини. Але не варто недооцінювати значення моніторингу лужно-кислого показника.

Згубний вплив низького або високого рН навіть у незначному дисбалансі накопичується роками. Необхідність регулярної витратної заміни помп, фільтрів, водонагрівачів та з'єднань труб нагадає про легковажність ударом по вашій кишені.

Як рівень рН впливає на стан басейну:

  • Показник нижче 7,0 – вода перетворюється на агресивне середовище, що призводить до руйнації металевих елементів системи. Швидше споживається хлор.
  • Показник вище 7,8 – значно знижуються дезінфекційні властивості дезінфектанту (хлору). Як наслідок – позеленіння води навіть при високій концентрації дезінфектанту.

З'являються подразнення шкіри та очей: є думка, що така реакція на високий вміст хлору, хоча насправді причиною є високий рН.

Поступово у пристроях починає осідати кальцій. Це призводить до поломки водонагрівача, засмічення водопроводу та помпи. Цим буде порушена нормальна робота фільтрувальної системи.

У зв'язку з цим ми рекомендуємо не менше одного разу на тиждень перевіряти показники за допомогою смужки для визначення ph і регулювати їх відповідними хімікатами.

Чому ми рекомендуємо саме тест-смужки:

  • Ви отримаєте достовірні результати менш ніж за 15 секунд!
  • Смужки легкі у використанні: просто занурьте смужку у воду та звірте результати зі шкалою на упаковці.
  • Для проведення тесту не потрібні додаткові реагенти.

Тест-смужки – це точне і надійне тестування за невеликі кошти.

 

Лужність

Контроль лужності води є основою для регулювання pH. Норма лужності складає 80-120 мг/л.

Висока лужність блокує препарат рН мінус і ви не можете знизити рівень рН у воді. Низька лужність сприяє різкій зміні рН під впливом зовнішніх факторів.

У зв'язку з цим щотижневий моніторинг рівня лужності повинен бути обов'язковим. Показник близько 100 мг/л вважається ідеальним.

 

Вільний та загальний хлор

Вільний хлор знищує бактерії та інші види забруднень. Утворені при цьому з'єднання (хлораміни або «пов'язаний» хлор) і є причиною появи запаху хлорки в басейні та подразнень на шкірі. За умови, що в басейні міститься достатня кількість вільного хлору, хлораміни будуть розпадатися на нешкідливі сполуки.

Надлишок дезинфікуючої речовини знебарвлює поверхні басейну, шкідливий для здоров'я, а нестача спричиняє розвиток хвороботворних мікроорганізмів і водоростей, що також в першу чергу шкодить нашому здоров'ю. До того ж при високому вмісту хлору результати інших хімічних тестів можуть бути невірними.

Ось чому так важливо проводити аналіз води в басейні та стежити за показниками активного хлору.

Рівень вільного хлору визначається тестовими смужками. Нормальне значення: 0,5 - 1,5 мг/л.

Тестові смужки опускаються в воду на 1-2 секунди. За 15 секунд необхідно порівняти результати зі шкалою, поданою на флаконі для зберігання смужок.

 

Жорсткість води

Один з ключових показників якості води – жорсткість. На загальну жорсткість впливає кількість солей кальцію і магнію. Висока або знижена жорсткість негативно впливає на стан обладнання та чаші басейну й на стан здоров'я та самопочуття користувачів.

Жорстка вода стає лужною, внаслідок чого:

  • з'являється сухість волосся та шкіри;
  • вода стає мутною, молочною, можуть утворюватися осади карбонату кальцію;
  • знижується ефективність дезінфектантів;
  • стають помітними відкладення вапна на поверхнях системи та чаші, що може призвести до їх поломок і виходу обладнання з ладу.

Надто м'яка вода теж негативно впливає на стан обладнання:

  • вода стає корозійною та призводить до травлення, точкової корозії або розшарування поверхневих шарів облицювальних матеріалів.
  • виникає корозія труб.

Визначити рівень жорсткості можна за допомогою швидких тестів у смужках загального призначення, які мають індикатори для 6-7 показників.

 

Ціанурова кислота

Для стабілізації дезінфектанту у відкритих басейнах (найчастіше хлору) застосовується ціанурова кислота.

Баланс вільного хлору і ціанурової кислоти дуже критичний. Нестача стабілізуючої речовини у відкритих басейнах призводить до руйнування хлору під дією сонця. Надлишок ціанурової кислоти – повністю або частково зводить нанівець дію хлору.

Так чи інакше, витрата хлору зростає у рази.

Для раціонального використання дезінфектанту застосовують кислоту і хлор окремо, з постійним контролем стабілізатора експрес тестерами.

 

Як часто потрібно перевіряти параметри води в басейні?

При користуванні ручними тестерами, перевіряйте воду на основні параметри 1-2 рази на тиждень, на додаткові (вміст заліза, міді та ін) - 1 раз на місяць. Чим інтенсивніше використання басейна, тим частіше басейн вимагає контролю. Громадські басейни потребують контролю вільного хлору перед відкриттям басейну і кожні 2 години.