Під час процесу виготовлення одягу або текстилю періодично використовують водовідштовхувачі для одягу, або інші засоби. Процес додаткової обробки дозволяє надати тканині не притаманних їй властивостей. Зокрема, процес просякнення тканини використовується також під час виготовлення меблів, щоб зовнішнє покриття було зносостійким та витримувало довготривалу експлуатацію.

 

Різновиди пропиток

пропитка для ткани фотоІснує багато різновидів засобів для просякнення тканини, які розрізняють за призначенням і властивостями. Вибір засобу залежить від подальшої експлуатації оброблюваної тканини. Розрізняють три основні види:

  • водовідштовхувальна;
  • вогнетривка;
  • біостійка.

Останній вид захищає від утворення плісняви та процесу гниття живих організмів. Для обробки текстилю використовується рідко, частіше для тканини які мають основу джгута. Вогнетривка та водовідштовхувальна пропитки більш популярні та можуть використовуватися не тільки на промислових підприємствах, а й в домашніх умовах. Водовідштовхувальне просякнення буває декількох видів, які розрізняються за способом використання. Деякі засоби для просякнення матеріалів додаються разом з порошком під час прання. Після того, як тканину випрали, матерія обдається парою, таким чином засіб закріплюється у волокнах. Зазвичай, даний метод використовується для мембранних матеріалів. Є засоби які не потребують додаткової фіксації у вигляді прання та прасування, зазвичай використовуються для матеріалів спортивних костюмів. Засоби у вигляді спреїв зазвичай використовуються для обробки взуття та спецодягу.

 

Область призначення

Вогнетривке просякнення зазвичай використовуються для обробки одягу шахтарів, пожежників, та людей які працюють на підприємствах, де використовуються легкозаймисті речовини. Водовідштовхувальний засіб для текстилю має широке застосування, і використовується для обробки:

  • тентів та наметів;
  • захисного одягу;
  • ременів безпеки;
  • плащової тканини;
  • меблів та скатертин;
  • сумок та рюкзаків;
  • матерії для виготовлення верхнього зимового одягу.

Окрім захисту від вологи, засіб захищає також від налипання бруду. Завдяки тому, що бруд не всмоктується у волокна тканини, то плями можна легко відіпрати за допомоги прального порошку.

 

Гідрофобне покриття для наметів і рюкзаків фотоРізновиди водовідштовхувального просякнення

Засоби для обробки тканини з водовідштовхувальними властивостями поділяються на декілька груп, кожна з яких має свої особливості нанесення. Існують такі види:

  1. WR наносять на лицеву частину одягу. Під час дощу краплини не просочуються всередину, та не всмоктуються у структуру, а скотяться по поверхні. Матерія не буде сирою, тож можна не хвилюватись, що одяг буде просякнений парою або туманом.
  2. PU засоби на основі поліуретану наносять на внутрішню поверхню. Речовина не пропустить вологу всередину, але ззовні тканина змокне.
  3. DuPoint — розчин на основі тефлону, різновид WR. Даний вид використовується для речей спеціального призначення на кшталт намету, меблів або верхнього одягу.
  4. PD наносять на виворіт. Окрім водовідштовхувальних властивостей матерія стає більш міцною, зазвичай використовується разом з іншими засобами.
  5. Silver — наносять ззовні, рідина захищає тканину від шкідливого впливу сонячного проміння, та не дає одягу вигоріти на сонці.
  6. Ultra Foil використовується на внутрішній частині матерії. Після нанесення утворюється міцна плівка з блискучою поверхнею, яка захищає від вологи.

Засоби на основі силікону використовуються лише для обробки наметів, для роботи з одягом не підходить. Корисний ефект менший ніж від засобів на поліуретановій основі, також можуть бути труднощі під час нанесення на матеріал.

 

Для мембранних тканин

Мембранні тканини також потребують догляду, для того, щоб волога не затримувалась у структурі одягу використовують засіб для мембранних тканин. Головна особливість мембранних тканин — не допустити потрапляння вологи на шкіру. Матерія діє таким чином, що уся волога всмоктується захисним мембранним шаром, але не потрапляє всередину. Для спортивного, військового та туристичного одягу використовують просякнення типу DWR. Але перед застосуванням слід пам’ятати, що сполука водорозчинна, тому прати потрібно обережно за допомоги спеціальних засобів. Як поводиться тканина після нанесення:

  • під час потрапляння вологи на зовнішню сторону матерії, захисний шар відштовхує воду;
  • пара та піт які утворилися під час активного руху безперешкодно проходять через мембранний шар назовні, та не утворюють конденсат на тілі.

Якщо не просякнути тканину засобом, то уся волога яка потрапляє на одяг ззовні буде всмоктуватись у зовнішній шар, тим самим перешкоджаючи виходу пари назовні.

 

Розподіл за складниками

Назва «водовідштовхувальний спрей» не зовсім коректна, тому що матерія не відштовхує вологу на усі 100%, але значно слабкіше її притягує. За складниками гідрофобізатори поділяються на два різновиди:

  • на основі вуглеводних розчинників;
  • на водяній основі.

Варто зауважити, що засоби на основі вуглеводу мають у складі розчинники та фторкарбонові смоли. За хімічною формулою це поєднання фтору та вуглеводу, зазвичай використовується тефлон. Розчинником служить сполука трихлоретан. Такі засоби наносять лише на суху поверхню, та на свіжому повітрі задля того, щоб уникнути можливих отруєнь шкідливими парами. Запах дуже їдкий, тому краще використовувати захисну маску або респіратор під час роботи з вуглеводними відштовхувачами.

Водяне просочення менш небезпечне від вуглеводного, та не має чітко вираженого запаху. Зазвичай виготовляється у вигляді емульсій, тому що в такому стані менш розчиняється. У складі немає шкідливих складників, які можуть завдати шкоди людині або навколишньому середовищу. Зазвичай, засіб наноситься на суху або вологу поверхню, якщо нанести на вологу тканину, то ефект буде ліпший.

 

Вогнетривке просякнення

Протипожежне просякнення зазвичай використовується для обробки спецодягу, рідше подібними засобами обробляють туристичні та військові намети. Але даний вид обробки не гарантує повний захист від вогню, тому що захисний шар може розплавитися під натиском високих температур. Але можна не хвилюватися, бо таке трапляється рідко і залежить від багатьох чинників. Не малу роль відіграє склад самої тканини. Наприклад, брезент який сам по собі просякнутий вогнетривкими та водовідштовхувальними засобами горіти не буде. З іншого боку, якщо обробити подібним засобом бавовну або трикотаж, то матерія рано чи пізно стане легкозаймистою, тому що хімічний склад матеріалу не витримує жорстких обробок.